Co vysadit do květinového záhonu pro začátečníky?

Coby zahradníci jste naprostí amatéři a přece jste zatoužili po krásných barevných záhonech? Nevíte, zda se o ně dokážete postarat tak, aby vytvořily okrasný lem vašeho chodníku, který bude zářit do daleka? Pak vězte, že vše je možné, pokud vsadíte na nenáročné rostliny.
kakosty-prekvapi-dlouhou-dobou-kvetu-a-vyraznou-vuni-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: Lucie Peukertová

Důležitou roli hraje výběr nenáročných květin

Ideální je vybrat květiny, které mají podobné nároky na umístění, půdu a množství oslunění, a je tu opravdu velká šance, že vaše záhony budou vypadat naprosto skvěle. Abychom vám usnadnili práci s hledáním těch správných rostlin, vybrali jsme je pro vás sami.

Jsou nenáročné na půdní podmínky, vystačí si i s písčitou půdou a dokonce by jim nevadila ani kamenitá místa. I bez velkých zkušeností je dokáže pěstovat naprostý začátečník. Navíc se jedná o velmi zajímavou kombinaci barev i struktur, takže jakmile záhon zaroste a rostliny se v něm propojí, budete okouzleni nejen vy, ale i každá návštěva, která na vaši kvetoucí zahradu vstoupí. A o které rostliny se tedy jedná?

Česnek obrovský – Allium giganteum

Začínáme tím nejvyšším a také možná nejkrásnějším zástupcem, jehož květy budou čnít v záhonu jako nejvyšší a naprosto nepřehlédnutelné. Fialová kulovitá květenství někdy až zářivě purpurová, to je to, co oživí každý záhon a navíc takřka bez práce. Slunečné místo a dobře propustná půda, mu naprosto stačí ke zdravému růstu. Jedná se o mrazuvzdornou trvalku, která svými květy těší své okolí od června do srpna a množí se jednoduše semeny anebo podzemními oddenky.

shutterstock-297088373.jpg

Zdroj: archiv redakce

Kavyl péřovitý – Stipa tenuissima

Jediný ze zástupců trav, který se v záhonu objeví, bude kavyl péřový. Jak již název rostliny prozrazuje, opět tu máme něco výjimečného, travinu, které na 40 cm vysokých stoncích v průběhu léta ve větru povlávající ochmýřené klásky.

Rovněž se jedná o nenáročný a mrazuvzdorný druh. Není příznivcem půd bohatých na živiny, a tak mu spíše vyhovuje propustná písčito-kamenitá půda. Dává přednost slunečným polohám. Díky své jemné struktuře dodá každé zahradní kompozici vzdušnost a jemnost.

Kakost (Geranium)

Kakosty jsou velmi rozmanitý druh, jehož zástupci si jistě mohou najít své místo takřka v každé zahradě. Jeho pěkné květy vyvolaly velký zájem šlechtitelů, a tak vznikají neustále další odrůdy kakostů. Pro účely pěstování ve společném záhoně s kavylem, česnekem a šalvějí poslouží nejlépe odrůda „‚Phillipe Vapelle“. Ta vyžaduje rovněž jako zmíněné rostliny dostatek slunce a propustnou půdu. Vyhovují jí písčité půdy a právě na nich může dosahovat výšky až 40 cm.

shutterstock-265721585.jpg

Zdroj: archiv redakce

Šalvěj hajní – Salvia nemorosa

Čtvrtým společníkem do smíšeného trvalkového záhonu pro začátečníky je velmi úhledným dojmem působící rostlina, s níž se setkáte na mnoha zahradách. Má užší drsné listy oválného tvaru, ale to na čem záleží nejvíc, jsou její voňavé modro-fialové květy. Přestože má v oblibě slunné stanoviště, naprosto ji postačí jen mírná zálivka. Pokud chcete rostlinu udržet v květu co nejdelší dobu, vylamujte její zvadlá soukvětí a tím prodloužíte dobu jejího kvetení ještě o několik dalších týdnů.

 

Foto: shutterstrock.com 

3.4.2020 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist