Co vysadit do romanticky laděné zahrady

Romantické zahrady mají jedno společné: působí klidným a něžným dojmem. A od toho se odvíjí i typ výsadby, který by v nich měl být realizován. Tudíž i barevné odstíny rostlin by měly být jemné, nikoli příliš energické. Existuje ale celá řada řešení, která pro romanticky laděné zahrady není v žádném případě vhodná. Víte, co do romantické zahrady rozhodně nepatří?
shutterstock_288099254-1100x618.jpgCelá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Kterým barvám dát přednost

V zahradě, o které uvažujeme jako o romanticky laděné, by měla být v převaze bílá a jemně zelená barva. Vítány jsou i jemné odstíny růžové nebo bledě modré. Vadit zde nebude ani barva fialová či jemné odstíny žluté, ideálně přecházející do růžova. Rozhodně ale vynechejte rostliny sytě červené, oranžové cihlové nebo sytě žluté. Narušily by romantiku daného prostředí.

Jaké květiny upřednostnit

Při zakládání romantických zahrad se zaměřujeme na výsadbu či výsev takových rostlin, jež nepotřebují velkou údržbu, a i přesto krásně, dlouho a bohatě kvetou. Vsaďte také na rostliny, které pěstovaly naše babičky na svých zahradách, a tak se nám tyto květiny vštípily do paměti již v době, kdy jsme byli dětmi.

Mohou to být kupříkladu modře a růžově kvetoucí pomněnky (Myosotis), růžové nebo lila orlíčky (Aquilegia), hrachory (Lathyrus), krásenky (Cosmos), astry (Aster), zvonky (Campanula), topolovky (Alcea), srdcovky (Dicentra).

Jaké dřeviny zvolit

Krásně a bohatě kvetoucí keře jako jsou hroznovce (Exochorda) nebo kaliny (Viburnum), se do romantických zahrad naprosto skvěle hodí stejně jako pivoňky (Paeonia), plaménky (Clematis), hortenzie (Hydrangea), sakura (Prunus), vistárie (Wisteria). Dále můžete vybírat z šeříků (Syringa), růží (Rosa), zimolezů (Lonicera), pustorylů (Phyladelphus), tamaryšků (Tamarix) nebo tavolníků (Spiraea) či pěnišníků (Rhododendron).

Styl pro maloplošné zahrady

Pro romantické zahrady se volí pozemky o ploše do 300 m2. Romantický styl je zkrátka pro malé zahrady jak dělaný či spíše sázený. Jako zahrada by mělo toto místo působit klidně a útulně, to ale předpokládá mít dostatek času na péči o zahradu.

Romantickým prvkem bude nejen zákoutí s lavičkou, ale třeba i miniaturní altánek nebo loubí s popínavými rostlinami, nejlépe jemně růžovými remontantními růžemi. Ty vytvářejí často až několik metrů dlouhé výhony, které rychle ovinou oblouk a učiní tak zahradu mnohem zajímavější. Také v atriových zahradách u novostaveb se dobře uplatní zahrádky v romantickém stylu.

Co nepatří do romantických zahrad

V romantických zahradách se rozhodně nemůže hledět na praktičnost anebo účelnost. A tak do tohoto typu zahrad nezahrnujeme výsadbu zeleniny a zeleninovou zahradu čili ani žádné skleníky a pařníky, ovšem ani žádné sportovní zázemí. Tyto prostory v sobě rozhodně mnoho romantiky neskrývají.

25.5.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist