Datlovník kanárský si můžete vypěstovat sami

Chcete si vypěstovat svoji vlastní palmu? Není to nijak náročné. Zbylo-li vám po Vánocích několik datlí, můžete se pustit do pěstování z jejich pecek hned, jak si přečtete, jak na to.
shutterstock_217177282-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Nejsnadněji se v domácích podmínkách množí právě Phoenix canariensis – datlovník kanárský, na jehož sušených plodech si tak rádi pochutnáváme. Ve své domovině dorůstá až do výšky 6 metrů, ale toho se v podmínkách obýváku bát nemusíte. U nás prodávané rostliny mívají zpravidla okolo 40 cm na výšku. Mladá rostlina bývá nízká a roste kompaktně. Ovšem při nedostatku světla se jeho listy vytahují a ztenčují. Po mnoha letech úspěšného pěstování vám může zabrat obývák.

Datlovníku velmi mu prospívá letnění. K přezimování do interiéru se přemisťuje, jakmile noční teploty klesnou na 2–3 °C. Pěstované v našich zeměpisných šířkách nekvetou, ve své domovině však ano. Vytvářejí četné květy v úžlabních latách, které nijak nevoní. Plody takto vypěstované jsou malé a nejedlé.

datlr-v-truhl-ku-na-okn-shutterstock-196063724-hl.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jak zasadit palmu

Vlastní datlovou palmu můžete zkusit vypěstovat jak ze semen datlovníku přivezených z dovolené, tak ze semen, které vyloupnete z datle koupené na vánoční mlsání. Vložte je do kypré zeminy smíchané z dílu písku a dílu rašeliny. Po výsevu by měla být nádoba uložena v místě, kde teplota neklesá pod 20 °C. Zeminu udržujte neustále vlhkou, avšak ne přemokřenou. Jednotlivá semena mohou vyklíčit v nestejných časových intervalech – od 6 týdnů až do 3 měsíců. Někteří pěstitelé doporučují pecky před výsevem namočit na 2 dny anebo dokonce jemně napilovat.

Jakmile rostlinky vzejdou, je dobré je rozsadit do jednotlivých květináčů, aby již rostly samostatně. Nezbavujeme je však přitom zbytků semen. Mladé rostliny by měly být zastíněné, starší už mohou růst i na plném slunci.

Během několika dalších měsíců rostliny opět přesadíme, tím jim zajistíme možnost vyrůstat do výšky. Větší rostliny pak přibližně 1x za 3 roky přesazujeme, nejlépe na jaře.

Velkým datlovníkům je dobré zakrátit kořeny, což omezí jejich růst. Starší rostliny občas vytvářejí odnože, které lze opatrně oddělit a vysadit samostatně.

Na pěstování jsou vhodné vyšší kónické květináče. Známkou toho, že rostliny už vyžadují přesazení, je prorůstání jejich kořenů skrz otvor ve dnu květináče. Druhou možností je, že kořeny začnou rostlinu vytlačovat z květináče.

mlad-datlov-palmy-ve-kole-shutterstock-311470823.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: shutterstock.com

5.1.2021 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist