Dejte si na zahradu pergolu a slavnost může začít!

Zahrada a nebo jakýkoliv jiný volný prostor v okolí domu se může stát obytným exteriérem, který rozšíří možnosti využívání samotného domu. Pergoly nebo altány pak přestavují jeden ze snadno dostupných nástrojů takové přeměny a nemusí jít vždy o přeměnu ve smyslu nějakých náročných stavebníchprací.
shutterstock_644440633-1100x618.jpgCelá galerie 32 Zdroj: shutterstock.com

Tradičním materiálem zahradního nábytku a zahradních staveb, tedy třeba práce zmiňovaných altánů či pergol, je dřevo, které se do takového prostoru svým přírodním charakterem hodí. Dřevostavby mohou být řešeny také jako skládací konstrukce, které je možné kdykoliv během několika minut rozebrat a přenést či uklidit a stejně tak poté i snadno smontovat a znovu užívat. Takové řešení je příjemné a vítané pro svou bezproblémovost a uvažovanou pergolu či altán stačí lidově řečeno pouze vybalit z krabice. S trochou nadsázky je možné říct, že takový doplněk následně obytného interiéru je možné ráno koupit společně s ostatním piknikovým vybavením a káva se po obědě už může podávat pod širým nebem.

Standardně se dnes třeba právě pergoly či altány nabízí společně s montáží, která podle náročnosti představuje částku pohybující se v intervalu cca od 2 500 Kč – 8 000 Kč. Pokud je budoucí uživatel řemeslně průměrně zdatný a má li někoho tzv. k ruce, může tyto peníze ušetřit.

Pergoly a altány – velká fotogalerie

Rozhodujete se pro pergolu? Pro dřevo nebo kov?

Není pochopitelně nutné držet se tradičního dřeva, které navíc není jediným tradičním materiálem používaným pro stavbu altánů nebo pergol. Velmi zajímavým materiálem je ocel, zde tedy hrubá kovaná ocel, která se sice vzdaluje směrem od přírodní povahy dřeva, ale rozhodně není možné říct, že by se na zahradu tzv. nehodila. Nabízí naopak svého druhu až zámeckou romantiku, který může být někomu bližší, než selský nebo třeba rustikální či „chalupářský“ styl. Užitné vlastnosti ošetřeného dřeva a ocele jsou v podstatě stejné a pomineme li vyšší cenu ocelové konstrukce (viz. obr.), tak pak už je vše opravdu jen záležitostí vkusu.

Karel Vraný

29.3.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist