Dekorace z podzimní zahrádky

Podzim se svou paletou zářivých barev potěší oko nejen při procházce přírodou či posezení na posledním teplém sluníčku v koutku zahrady. Kousek té radosti si nezapomeňte odnést domů.

​Až opadá listí z dubu

No, to bychom se načekali! Ne nadarmo tohle úsloví odkazuje na čas zcela neurčitý, či dokonce vůbec neexistující. Dub opadává postupně až do jara, a to už ho zdobí nové narašené lístky. Přesto tmavorudé a hnědé listy pod dubem najdete a patří k těm, které svými tvary doplní krásně podzimní kytici, stejně jako listy javorové, kaštanové nebo větvičky se žlutými a oranžovými lístky bukovými, habrovými a olšovými. Tam, kde je houština spíše náletových stromů, se jistě pár větviček nemusíte bát odstřihnout. A kousek zeleně vám dodá třeba váš stále zelený živý plot, který tak teď před zimou zbavíte rozsochatých výrostků. Pestré listy doma na chvíli dejte do vody, aby nebyly zaprášené a trochu ožily. Pak je můžete dekorovat do vázy s jiřinami, astrami a posledními poupaty růží, které už na záhoně stejně nerozkvetou. Nebo si vyrobte podzimní věnec, doplněný pár šiškami a oříšky. A půvabné je i listí jen volně rozložené mezi porcelánovými a proutěnými dekoracemi. Jen pozor na svíčky, ať suché listy nevzplanou!

Kaštany, oříšky, žaludy, šípky a bukvice

Děti si v těchto dnech vyrábějí zvířátka z kaštanů, žaludů a špejlí. Zkuste se vrátit k tomuto zvyku a postavte si třeba kaštanovou žirafu a hrošíka mezi barevné listy. Pár týdnů vám tahle dekorace rozveselí pokoj. Stačí také nasypat plody podzimu na porcelánovou misku a dozdobit ji třeba kouskem jedlové větvičky. Na skleněné míse použité jako svícen se budou hnědé a žlutozelené plody roztodivných tvarů krásně vyjímat zejména kolem svíček ze včelího vosku, ale kdo má rád barvy, může použít i vysokou červenou nebo zelenou svíčku.

​Dýně nejen na Halloween

S invazí angloamerických zvyků k nám vtrhly také velké dýně vydlabané do podoby šklebících se strašidel. Jako dekorace se hodí spíš na zahradu, kde je můžete využít i jako lampion. Dýní je ale mnoho druhů a mezi velice oblíbené patří ty, které jste si možná sami vypěstovali na okrasné zahrádce. Mají plody drobné, barví se postupně ze zelené přes žlutou až do oranžové a červené. Kulaté, hruštičkové, s různými bouličkami – radost se podívat. A když je otrháte, dlouho do zimy vám budou dělat radost mezi červenými jablíčky a oříšky  nebo samostatně na proutěném košíčku nebo porcelánové míse. Ty nejmenší můžete zakomponovat do podzimních věnců, nebo je navléknout na provázek a udělat si z nich třeba girlandu zavěšenou před záclonami na okně.

Kytici vřesu domů ti nesu

…je celá rosou pokrytá. Podzimní milostná báseň vyjadřuje sice trochu smutku usínající přírody, zároveň ale poskytuje nádhernou inspiraci. Vřesy se svými drobnými bílými, růžovými, purpurovými i fialovými kvítky jsou jedním z posledních doteků kvetoucí přírody, některé na zahradě kvetou i pod sněhem. A v květináči by neměly chybět v žádném pokoji, kde si zakládáte na tom, že jeho dekoraci obměňujete v každém ročním období. Sluší jim to právě tak v porcelánové nádobě jako třeba v nerezovém kbelíčku. Zelené jehličky zdobí ještě dlouho potom, co odkvete poslední poupátko. A na jaře s nimi honem na zahrádku, vřesy jsou trvalky a bylo by škoda jim nezachovat život. Bujně se rozrostou a na podzim si opět kus keříku můžete přesadit do pokojové nádoby.

Vůně levandule a růží

Pokud jste v létě nezaháleli, máte připravené sušené květiny. Všelijaké slaměnky si dokonce udržují pestré barvy, plátky sušených růží působí v kytici vznešeně a paličky levandule dodají střapaté dekoraci veselost. Ze zahrady si jistě donesete i probarvené okrasné traviny, které před zimou stejně ostříháte. Fantazii se meze nekladou. Podzimní příroda a zahrádka vám pro výzdobu bytu poskytuje bezpočet inspirací.

TIP: Japonský minimalismus Chcete si vyhrát a přitom zklidnit mysl? Vyzkoušejte si umění japonské ikebany. Vytvořit minimalistickou dekoraci z větviček s několika lístky, jediným červeným šípkem nebo několika kuličkami jeřabin není vůbec tak jednoduché, jak to vypadá. Za dlouhých podzimních večerů to ovšem můžete zkoušet třeba hodiny. Stačí hmota na aranžování květin, ostré nůžky a trocha výtvarného vidění.

Text: Gabriela Koulová

18.11.2010 6:58

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist