Denivka – nenáročná kráska vaší zahrady

Dodnes ve své plané podobě lemují hřbitovní zdi, zatímco jejich luxusní kultivary jsou perlami našich zahrad. Denivky alias falešné lilie patří k nejkrásnějším a nejoblíbenějším trvalkám.

Denivka – nenáročná kráska vaší zahrady
Denivka – nenáročná kráska vaší zahrady (Zdroj: Lucie Peukertová)

Pěstování denivek začalo v Číně a tvrdí se, že prý existovalo dříve než čínské písmo. První rostliny se do Evropy dostaly zřejmě na palubách obchodních lodí z Číny. Nejprve rozkvetly v Benátkách a v Antverpách. Jejich botanické jméno Hemerocallis pochází z řečtiny a bylo odvozeno ze slov hémera – den a kallos – krása. Dobře charakterizuje květy, které se s východem slunce otevírají a s jeho západem zavírají. Liliové květy této rostliny vydrží málokdy déle, než jeden den. To se také promítlo do názvu rostliny: Angličané jí říkají day lily, Němci taglilie a my denivka. Naše zahrady denivky zdobí již několik století, ačkoli nejde vůbec o domácí druh. Na některých místech dokonce zplaněly. Ve světě však patří tyto trvalky k jedněm z nejdražších.

Paleta variací

Tato liliovitá trvalka netvoří zásobní cibule a je jednou z nejrozšířenějších zahradních květin, spolu s mečíky,kosatcirůžemi. V přírodě roste 10 -15 druhů této rostliny. V mnohem menší míře, téměř výhradně, se pěstují zahradní kultivary denivek, jejichž celkový počet už překročil deset tisíc. Rozlišují se na miniaturní (nízké kultivary s květy do průměru 7,5 cm), malokvěté (středně vysoké do 90 cm a s květy do průměru 11 cm) a velkokvěté (až 100 cm vysoké s květy do průměru až 18 cm). Denivky jsou vyšlechtěny do překrásných barev  a  květy jsou silně krepované s půvabnými oky a prstenci. Překrásné jsou i jednobarevné variety, nejznámější je jejich oranžová podoba, některé i voní.  Přírodní druhy se dnes už téměř nepěstují, s výjimkou japonských druhů Hemerocallis citrina a Hemerocallis minor. V zahradnických prodejnách si můžete pořídit velmi mnoho odrůd, v různých cenových relacích. Skutečným skvostem je například denivka Crimson Pirate (70 – 80 cm vysoká), která má květy teple sytě červené s tmavou kresbou, v jícnu oranžovou.

Kvetoucí maratón

Denivky jsou nenáročné, vytrvalé byliny. Na jednom místě zůstávají mnoho let a občas dokládají existenci zaniklých obcí nebo hřbitovů. V zemi mají svazčité, dužnaté kořeny, ze kterých vyrůstají přízemní, široce rozložité trsy úzkých, žlábkovitých listů. Květy jsou tvořeny šesti okvětními lístky. Jsou nálevkovité, s minimální životností. Na stvolu vyrůstá mnoho poupat, která se postupně rozvíjejí, takže i přes jednodenní životnost květů vytvářejí tyto rostliny průběžný kvetoucí maratón.

Milují slunce

Denivky vyžadují hlubší, výživnou půdu na slunném stanovišti. Čím méně se s rostlinou hýbá, tím lépe kvete. Potřebují ale dostatek místa, aby se dobře rozrostly. Nesnášejí dlouhodobé zamokření, v polostínu málo kvetou. Hlavní sezóna kvetení začíná začátkem července. Tato doba se v posledních letech stále posouvá směrem k časnějšímu kvetení. Některé denivky, takzvané rebloom, kvetení opakují. V srpnu vytvářejí nové květní stvoly a rostliny kvetou v závěru měsíce a v průběhu měsíce září. Denivky se množí dělením trsů.

Svůj půvab neukazují hned

„Jednodenní“ zahradní krásky jsou dlouhověké a teprve třetím rokem se ukazují ve své dokonalé kondici. Hned po vysazení ale trochu zlobí, prvním rokem a začátkem druhého roku  špatně rostou, jsou slabé, kroutí se jim listy, okraje mohou být zaschlé (je to způsobeno nedostatečně vyvinutým kořenovým systémem). Denivce trvá velmi dlouho, než  si obnoví kořeny a teprve potom začne sílit nadzemní část. Proto prvním rokem nejsou ani květy kvalitní a doporučuje se je raději odstranit, aby se rostlina neoslabovala. Rostlinám prospěje před květem opakovaný postřik na ukazující se poupata některým z insekticidů, nejlépe s hloubkovým účinkem proti plodomorce liliovníkové, jejíž ponravy poškozují pupeny.

Tip Nové sazenice

Dělením trsů lze denivky dobře rozmnožovat, ale vlastní provedení je dosti obtížné, mnoho výhonů se při něm často ulomí. Doporučujeme vložit do většího vědra trs denivek, zalít vodou a počkat, až se trs rozmočí. Pak jde trs rozdělit velice dobře.

Text: Gabriela Koulová​

Publikováno: 27.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jarní úklid zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jarní úklid zahrady

Jak správně pěstovat citrusy

Vše o pěstování citrusů doma i na zahradě, výhody i nevýhody jejich pěstování, rady, jak poznat, jestli je rostlina v dobré kondici.

Co můžu vyrobit z bezových květů

Co můžu vyrobit z bezových květů

Jak vyrobit květinové dekorace z obalů od vajec

Paní Alena Severová názorně ukazuje, jak vyrábí květy z plat od vajec a následně jimi dekoruje plecháček, svícen a pod.

Kandované květiny

Receptář prima nápadů 2018 (20): Kandované květiny

Pěstování orchidejí

Reportáž s ing. Kratochvílem o pěstování orchidejí.

ČTĚTE DÁLE

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?