Zahrada > Rostliny > Květiny > Denivka > Denivky – krásky nejen jednoho dne
Denivky – krásky nejen jednoho dne
I latinské pojmenování Hemerocallis, neboli krása jednoho dne, poukazuje na typickou vlastnost těchto rostlin. Každý květ vykvete pouze na jeden den. Což ale neznamená, že bychom se museli radovat z denivek pouze jeden den v sezóně. Na stvolu trvalka nasazuje květů více.
Denivka se více jak dva tisíce let před naším letopočtem pěstovala jako zelenina a přírodní afrodiziakum. A do kuchyní se vrací i dnes. Zavadlé květy můžete využít do salátů, jako ozdobu na dorty nebo je naplnit masem či sýrem.
S výsadbou si příliš nelámejte hlavu
Denivky jsou nenáročné trvalky. V českých zahradách se již v dobách našich prarodičů pěstoval kultivar s oranžovými květy Hemerocallis fulva. Od devatenáctého století se tato rostlina hojně šlechtí a v současnosti je známo více jak deset tisíc kultivarů. Odrůdy se liší velikostí i barevností květů, počtem okvětních plátků a samozřejmě i výškou rostlin. Většina denivek nevyžaduje zvláštní pozornost při výsadbě a následné péči.
Těmto trvalkám se nejlépe daří v propustné půdě s dostatkem humusu. Ideálním stanovištěm jsou slunná místa vaší zahrady. Kontejnerové trvalky můžete sázet v průběhu celé sezóny. Hlízy je však ideální do země sázet časně zjara nebo na podzim – nejpozději 6 týdnů před očekávaným příchodem mrazíků. Hlízy nesázejte příliš hluboko, bohatě postačí 1 – 2 cm pod povrch země. Při výsadbě počítejte s tím, že se denivky rok od roku expanzivně rozrůstají, měli byste jim proto dopřát dostatek prostoru.
Jak docílit bohatého květu
Pro bohatý květ potřebuje denivka minimálně 6 hodin přímého slunečního světla. Přestože rostlina není choulostivá na sucha, barevné potěšení pro oči zaručí i pravidelná zálivka, alespoň jednou týdně. Zejména v době jarního růstu a také v srpnu, kdy rostlina odnožuje, jí dopřejte dostatek živin.
Nelekejte se, že rostlina v prvním roce nenasadí dostatek květů. Rok od roku se bude trvalka rozrůstat a stvoly s květy znásobovat. Po čtvrtém roce se denivka dostává na vegetační vrchol. Aby se nevysílila a v následujících letech neztrácela na květu, hlízy rozdělte. Opatrně vykopejte celý trs včetně hlíz, prolijte jej vodou a v místě, kde jsou hlízy spojeny u koruny, je oddělte.
Před příchodem zimy není potřeba denivky chránit, většina jejích kultivarů je mrazuvzdorná a k ochraně jim dostatečně poslouží vlastní listy. Proto listy na podzim z trvalek neodstraňujte.
Negativně může na květ působit mráz u některých velkokvětých odrůd. Takové je vhodné před příchodem mrazíků zakrýt chvojím.