Desatero pro krásnou podzimní zahradu

Na jaře a v létě se zahrada doslova utápí v barvách, co ji ale dělá krásnou během podzimu? Sice se mílovými kroky přiblížil konec sezony, ale přesto je stále na co se těšit. V létě to barvami neskončilo, právě teď začne ten barevný podzim. Inspirujte se desítkou tipů, které dodají i vaší podzimní zahradě nevšední kouzlo.
klidna-vodni-hladina-funguje-jako-zrcadlo-ktere-zvetsuje-prostor-zahrady-1100x618.jpgCelá galerie 15 Zdroj: Lucie Peukertová

Krása zahrady určitě nespočívá výhradně ve vysazených rostlinách, ačkoli přesně takto je většina zahrad koncipována. Jenže jednou skončí i barevný podzim a přijde období plískanic a nepříliš vzhledných dní, kdy se třeba ani nebudete chtít na tu zkázu podívat z okna.

Právě proto je třeba myslet o trochu dál a zahradu naplánovat i do takových detailů, které nahradí třeba i krásu rozkvetlých květin. Vsaďte na neotřelý design, zajímavé plastiky třeba z cortenu nebo třeba netradičně pojatou dlažbu, která neomrzí v žádném ročním období, a vodní prvky, které sice nejsou výsadou jen podzimní zahrady, ale určitě podpoří její působivost.

Z rostlin si namíchejte barvený koktejl, některé jeho „ingredience“ vydrží dokonce i přes zimu, což je případ hlavně okrasných trav.

1. Okrasné trávy dodají podzimní zahradě náladu

Pokud přemýšlíte, jaké rostliny dodají podzimní zahradě kouzlo a dynamiku, pak určitě nevynechejte ze seznamu rostlin okrasné traviny. Na trhu jich jsou k dostání stovky druhů a kultivarů, kterým se daří na plném slunci i v hlubokém stínu. Těžko byste hledali rostliny, které se odvděčí za minimum péče takovou krásou.

Během podzimu se většina druhů přebarvuje z původních zelených odstínů do okrových, jiné dostanou nádech vínově červené. Důležité ovšem je, aby nebyly spolu s ostatními rostlinami podrobeny podzimnímu úklidu, což by byla škoda, protože jsou zajímavé i během zimy, kdy připraví doslova pohádkovou podívanou při první nadílce sněhu a při každé námraze.

Pokud to jen trochu jde, vysaďte si na zahradu i vzrůstnější trávy, dobrou službu odvede ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis), proso prutnaté (Panicum virgatum) nebo třeba naprosto nenáročná metlice trsnatá (Deschampsia caespitosa).

2. Poslední barevné květy

V druhé polovině podzimu toho na zahradě už opravdu moc nekvete, přeci jenom se ale naštěstí najde několik výjimek. Při plánování trvalkových záhonů na tyto pozdní druhy určitě nezapínejte, vyplní v zahradě „hluché“ místo působnosti.

Až do listopadu kvetou vytrvalé rozchodníky (Sedum spectabile), které potěší květy v růžových, fialových a bílých odstínech. Dokonce i v suché podobě jsou zajímavé.

Do konce října pak kvetou nezdolné hvězdnice, zejména pak hvězdnice křovitá (Aster dumosus) nebo její příbuzná hvězdnice novoanglická (A. novae-angliae). Kromě rozchodníků a hvězdnic kvetou mnohdy až do konce října také svíčkovce (Gaura lindheimeri) a léčivé třapatky zářivé (Rudbeckia fulgida).

3. Dřeviny s pestrým kabátkem

Většina našich domácích dřevin přebarvuje olistění do žlutých tónů, takže to vypadá, jako by podzimní krajinu zalilo slunce. Ale existují i výjimky. Z dřevin domácích například brslen evropský (Euonymus europaeus) mění olistění do růžových odstínů. Pozadu nezůstane ani zdomácnělý severoamerický domorodec dub červený (Quercus robur).

Pokud vás žlutolistý podzim příliš nebaví, můžete si zahradu zpestřit i jinými rostlinami, které přebarvují do odstínů růžové či červené, jako je tomu třeba u asijských javorů (Acer palmatum) nebo ovocného temnoplodce černoplodého (Aronia melanocarpa).

4. Drží dekorativní plody dlouho do zimy

Pestrých květů během pozdního podzimu příroda už moc nevyčaruje, proto je dobré vsadit i na jiné karty. Zajímavé možnosti nabízejí také dřeviny, které drží pestrobarevné plody na svých větvích dlouho do zimy. Je tomu tak třeba u rakytníku (Hippophae rhamnoides), hlohyně šarlatové (Pyracantha coccinea), okrasné jabloně (Malus), skalníku Dammerova (Cotonaester dammeri) nebo dřišťálu (Berberis thunbergii).

5. Vřesy připraví ohňostroj barev

Máte rádi ty nejpestřejší odstíny růžové a fialové? Pak si jistě zamilujete vřesovištní sortiment zvláště v podání vřesů (Calluna vulgaris) a vřesovců (Erica carnea). Tyto rostliny rozkvétají během podzimu a jara, přičemž většina z nich připraví podívanou i v průběhu zimy. Rostliny nejvíce vyniknou hlavně ve velkoplošných vřesovištích, ale podzimní atmosféru do zahrady přinesou i jako hrnkovky v sezonním aranžmá.

6. Trávník stále v kondici

Krásu zahrady podtrhne vždy některý z jednotících prvků, což bývá v našich podmínkách především trávník. Tomu během podzimu věnujte důkladnou údržbu, která spočívá hlavně ve vertikutaci a hnojení.

Na podzim je třeba pohnojit trávníkovým hnojivem určeným právě pro toto období, protože touto dobou už nevsázíme na intenzivní růst ale spíše na přípravu trávníku na zimu. Ta spočívá hlavně v dodání draslíku, který zpevní listy a zvýší jejich odolnost vůči nízkým teplotám.

7. Netradiční dlažba nejen pro pestrý podzim

Působnost zahrady by měla být založená i na neměnných prvcích, které jsou stejné celoročně. Jedním z prvků, které se na zahradě vybudují ještě před výsadbami, jsou dlažby, je to tedy takový pomyslný stavební kámen kompozice.

Materiál pro dlažbu zcela podřizujeme zahradnímu stylu. Zatímco v zahradě přírodní bude nejlépe působit kámen, v zahradě anglické zase cihla. Nebojte se kombinací různých materiálů. Co takhle cihlovou dlažbu proložit dubovými trámy nebo pod posezením vybudovat povrch z přebytečných tašek bobrovek?

8. Voda jako zahradní zrcadlo

Vodní prvky v podobě okrasných či koupacích jezírek nejsou jen prvkem, který zvyšuje prestiž zahrady. Věděli jste, že klidná vodní hladina dokonce opticky zvětšuje prostor? Zrcadlí se v ní totiž okolní rostliny a prvky, takže zahrada díky nim dostává zcela nový rozměr. Během podzimu se ale snažte z vody odstranit co nejvíce spadaného listí a odumřelých částí rostlin, které by se ve vodě rozkládaly a znečistily by ji.

9. Posaďte se na terasu na slunci

Na podzim už teplých dní radikálně ubývá, pokud ale ještě trochu svítí slunce, určitě si užijte posledních paprsků před příchodem mlhavého počasí na terase. V době, kdy už teploty klesají, si nejvíce užijete hlavně dřevěných teras, dřevo totiž absorbuje teplo, takže se po něm i na podzim dá chodit pohodlně bosky. Posezení si ale přesto vybavte zajímavými a přesto funkčními prvky, letos jsou zvláště oblíbené pletené plédy a deky, polštáře nevyjímaje.

10. Barevná investice na další jaro

Podzim je jako stvořený pro nové začátky, pod kterými si lze představit výsadby určené hlavně pro jarní podívanou. V průběhu října se sází cibuloviny a macešky, které si opět našly své místo i v soukromých zahradách.

Právě tyto dvě skupiny lze kombinovat. Zatímco macešky pokvetou už na podzim při výsadbě, jarní cibuloviny se ze země vyloupnou v průběhu března a dubna. Tulipány a narcisy pak vykvetou v dubnu a květnu a macešky jim pak budou sekundovat coby barevný podrost.

20.10.2022 5:31| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist