Děti a bezpečná zahrada

Děti a jejich zdraví - to by mělo být vždycky úplně na prvním místě, a to nejen v případě jejich pobytu na zahradě, která by měla být bezpečná. Schované by měly zůstávat takové věci jako úžasné originální exotické (a jedovaté) rostliny, krásný (a drahý) bazén, který jsme strašně chtěli. Anebo úžasné mramorové (a tvrdé a příkré) zahradní schody.Všude tam se skrývá nebezpečí. A také další dekorativní nebo stavební prvky, a jiná zahradní řešení, která se jednoduše musí přizpůsobit pobytu malého dítěte v zahradě.
shutterstock_247053145-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Chemikálie jako velké nebezpečí patří pod zámek

Stejně jako v kuchyni, také v zahradě se používají chemické prostředky. Někde hojně, v jiné rodině   třeba jen v omezené míře a sporadicky. I to ale může stačit k tomu, aby batole dostalo chuť ochutnat lákavé granulky nebo barevný prášek. Hnojiva, postřiky, fungicidy, barvy a laky, tím spíše herbicidy patří jedině tam, kam děti nedosáhnou. Jedině tak může být zahrada relativně bezpečná. Do uzavřené skříňky a ještě pěkně pod zámek – záleží na zvídavosti a stáří dítěte. Dítě ve výjimečných případech překoná i bezpečnostní uzávěry plastových lahví.

Hloubky a výšky

To všechno je pro děti a hlavně kluky tak lákavé – různé zdi, sloupy, vysoké stromy, střechy, sousedova kůlna nebo garáž. Všechno přímo svádí, aby se tam vylezlo, vyšplhalo a pak se pořádně rozhlédlo kolem. A stojí-li nablízku ještě žebřík, nic není nepřekonatelné. A takových lákadel je zahrada plná. Proto i tady velký pozor – spadnout i z poměrně malé výšky může být fatální, s doživotními následky.

​Ostré nebezpečí

Také ostré předměty chtějí děti vyzkoušet. I zahrada může být nebezpečná. Mohou, ale pod dozorem. Kladivo, ruční pila, krumpáč, to všechno bývá ve středu jejich zájmu, když musejí něco na zahradě tvořit. O stupeň nebezpečnější  jsou pak sekera, srp, kosa – ty raději nikdy nenecháme na očích, tím méně zapomenuté někde v koutě zahrady. Zahradní elektrické nebo motorové přístroje včetně pily a sekačky jsou pak vůbec jednou z nejstrašnějších věcí, když se k nim dítě nečekaně přimotá. Nenechávám ale na zahradě ani zdánlivě bezpečné nářadí  – malé děti ještě neví nic o příslovečném šlápnutí na hrábě. Zkuste vytvořit zahradu, která je maximálně bezpečná.

Nebezpečí nejvyšší – zrádná voda

Bazén je hluboký, má kolmé stěny a i když spadne malé dítě do jeho mělčí části, lekne se, nadechne a se a začne se topit. Využijme proto veškeré prvky pasivní bezpečnosti, které jsou jen možné a myslitelné.

Děti především nesmějí zůstat nikdy bez dozoru, když už jsme si tedy bazén pořídili. Je to jednoduchý požadavek, ale v běžném životě prakticky neproveditelný. Proto musíme mít jistotu, když chvíli nemáme dítě na očích, dítě si během té chvilky neublíží. Lepší než bazén z hlediska bezpečnosti je pro děti plovací jezírko s mělčinami a povlovnými, ne příkrými břehy. O dalších nebezpečích pro děti čtěte v článku Bezpečná domácnost pro malé nezbedy.

Alena Jansová

21.4.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist