Děti na zahradě a herní prvky

Zahrada nebývá zelenou oázou pouze pro dospělé, neskutečně široké možnosti vyžití nabízí i těm nejmenším. Některé zahrady dokonce vznikají už s tím, že na nich budou trávit hodně času právě malé děti, jiné se musí ratolestem trochu podřídit. Každá věková kategorie dětí má svá specifika, která je třeba brát v úvahu nejen při plánování zahrady.

Děti a zahrada jsou skvělá dvojka. Právě zahrada se může stát pro dítě prostorem plným inspirace a her. Pod herními prvky si každý jistě představí plastové herní sestavy v pestrých barvách, skutečnost ovšem může být trochu jiná.

Zkuste protentokrát své děti trošku méně chránit a dejte jim volnou ruku při výběru zábavy. Jistě vás překvapí, čím se děti dokáží zabavit. Pečlivě udržovaná zahrada pro ně nemusí být až takovým lákadlem jako pozemek jejich babičky s přerostlými keři a ovocným sadem. Zkuste si zavzpomínat na své dětství. Naše generace trávila poměrně dost času pod širým nebem hrami ve volné přírodě. Lákadlem byly louky, lesy, křoviny a samozřejmě potoky, ve kterých se daly stavět hráze. Dnešní generace dětí si tyto hry mnohdy ani neužijí kvůli starostlivým rodičům.

Bezpečnost ano, ale smysluplná

Pro děti jsou i dnes lákadlem houštiny a divoká zahradní zákoutí, jenže pro rodiče je představa klíšťat a jiných parazitů poměrně děsivá. Samozřejmě se není čemu divit, ale děti ve školním věku by měly nějakou tu svobodu již dostat, aby se dokázaly samostatně rozvíjet nejen po fyzické, ale také po sociální stránce. Čím tedy můžete přispět k rozvoji svého dítěte na své zahradě? Možností je celá řada, jen trochu zavzpomínejte, co vás bavilo ve věku vašich dětí.

Děti předškolního věku

Skluzavky a různé typy domečků jsou sice asi tou nejrychleji získatelnou variantou, která děti jistě na chvíli zabaví, ale určitě to není zdaleka jediná možnost. Můžete zkusit vyrobit své vlastní prvky, se kterými mohou pomoci i samotné děti.

Pro děti předškolního věku vytvořte třeba smyslový chodníček, který se skládá z různých materiálů. Oblíbené jsou oblázky, štěrk, šišky, sláma nebo třeba mušle nasypané do jednotlivých bloků chodníčku. Děti po povrchu běhají bosky, což je prospěšné pro jejich nohy, ale také vnímají různé povrchy materiálů. Děti předškolního i školního věku budou bavit různé typy skrýší, proč jim tedy nedopřát proutěné iglú, které se každý rok krásně zazelená a navíc bude efektně doplňovat i samotnou zahradu?

Děti školního věku

Co takhle dětem dopřát trochu divoké zábavy? Vzrostlé keře jsou tím ideálním, co dokáže u dětí podnítit fantazii. Pod zelenou střechou větví je totiž skvělé prostředí pro jakékoli hry. Můžete jim poblíž zavěsit houpací síť a připravit i občerstvení.

Zkuste jim protentokrát vymyslet tematickou zábavu. Ideální je kreslení na čerstvém vzduchu a následná výstava hotových děl, která vyvěsíte na větve stromů. Děti se tak nejen zabaví, ale budou moci zhodnotit své výtvory.

Koneckonců, proč také nevyhlásit soutěž o nejlepší výkres zahrady nebo květin? Zábavu je třeba vždy podřídit danému ročnímu období. Na podzim jistě využijete spadané listí, ale určitě zaujmete i výrobou skrýší pro užitečné živočichy. Během zimy se o zábavu postará sníh a kontrola ptačích krmítek.

Foto a text: Lucie Peukertová

15.6.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist