Dětská zahrada – zahrada pro dětskou fantazii

Podívejte se na krásnou zahradu, ve které si děti hrají a rozvíjí své dovednosti.
shutterstock_565722352-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Záměrem bylo vytvořit zahradu, která evokuje ty kouzelné zážitky z dětství, kdy je fantazie pociťována intenzivněji, než vlastní realita.‘ Andrea Cochran

Zahrada byla cíleně navržena jako místo pro hry určené čtyřem malým dětem klienta. Je prokládaná pláty cortenové oceli, protkaná vzdušným vrbovým proutím a vystlaná kobercem měkkého trávníku s květinovými záhony. Při pohledu z horní terasy se tak nabízí výjimečný vizuální zážitek z geometrické kompozice v dolní zahradě.

Téměř všechny použité prvky jsou navrženy pro podporu vzájemné interakce a fyzické aktivity dětí. Klikaté cesty jsou určeny k nekonečnému běhání nahoru a dolů. Měkké zatravněné křeslo funguje nejen jako živá socha a průlezka v prostoru, ale je také dostatečně velké pro posezení více dětí, čímž nabízí prostor k odpočinku nebo výhledu do zahrady. Velké vzdušné vrbové koule mohou být jako balóny libovolně přemisťovány a kouleny po celé zahradě. Vrbový tunel prostupuje svahem jako zkratka pro rychlý přesun dětí v zahradě. Hustě propletené vrbové stěny tunelu přes sezonu ožijí zeleným, na dotyk hedvábným listovím. Uvnitř tunelu se nachází fosforeskující osvětlení, které ještě podporuje iluzi okouzlení při vstupu dovnitř a výstupu ven.

Dalším záměrem autorky zahrady je vyvolat zdánlivou iluzi a nedůvěru. Díky dispozici zahrady ve svahu zde dochází k neočekávaným transformacím a iluzorním účinkům prostoru. Trojúhelníkové záhony s bíle a žlutě kvetoucími rostlinami působí plošně pouze při pohledu z horní terasy. Při pohledu z dolní části zahrady jsou vnímatelné už jen bílé a žluté linky ve svahu. Naopak pláty cortenové oceli vnímané z horní terasy jako linky se při sestupu do dolní zahrady mění v rezavé trojúhelníky ostře vsazené do svahu.

Zahrada se tak stává prostorem, který podporuje dětskou fantazii a nabízí bezpočet způsobů her a imaginativních zážitků.

Příklady rostlin použitých v zahradě: kontryhel, mračňák, plamének, růže, vrba, sutera aj.

Autor: Klára Stachová

 

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

Foto: acochran.com, world-architects.com, land8.com

22.2.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist