Dětské hřiště: šplhání a lezení aneb Aby se děti na zahradě zapotily

Protože jak známo dětí sedí ve škole, sedí u počítače a sedí u televize, postaráme se o to, aby na zahradě dělaly něco úplně jiného. Připravíme jim takové hřiště, kde si protáhnou tělo a dokonale se unaví. Běh, skok, šplh a lezení a přelézání všeho druhu se postará o to, aby naši potomci vydali opravdu hodně energie.
hriste_shutterstock_691920949-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Se zařizováním dětského koutku na zahradě nebo rovnou celého hřiště dnes už nejsou žádné problémy, nabídka dětských hracích prvků je opravdu široká. Měli bychom je skloubit a doplňovat tak, aby posilovaly a protahovaly celé tělo, samozřejmě úměrně věku. Hřiště zkombinujeme z hotových hracích a sportovních prvků a potom cvičebních pomůcek. Ty nejsou nijak nákladné, spíše často pozapomenuté.

​Na čem všem se dá šplhat nejen na zahradě

Dá se říci, že děti si nejvíce energie vybijí a zároveň se protáhnout a narovnají si záda, když budou co nejvíce šplhat, viset a ručkovat i skákat. Takže začneme budovat dětské hřiště s akcentem na  šplhadla všeho druhu: šplhací sítě, šplhací lana a provazové žebříky. A také pevné prvky jako jsou ribstole a různě široké dřevěné žebříky. Vše musí odpovídat normám a pravidlům  bezpečnosti, orientujeme se podle normy vztahující se na dětské hřiště pro privátní užití, což je EN 71-1, 2 a 8.  Například vysoce bezpečná musejí být šplhací lana. „Někdy jsou součástí hrací sestavy, ale dají se koupit i samostatně“, říká Tomáš Kos ze společnosti Jungle Gym a dodává: „Dětská šplhací lana jsou velmi kvalitní, mají průměr 5 cm a dají se bezpečně připevnit na jakoukoliv dřevěnou konstrukci pomocí zavrtávacího háku“.

​Jak a přes co všechno se dá skákat

Dětské hřiště, nejen na zahradě, musí mít švihadla, která dokáží pěkně provětrat tělesný tuk a rozproudit krev. Ale třeba také i věc tak prozaická jako je guma, obyčejná hodně dlouhá prádlová guma. „Skákat gumu“, je totiž velmi dobrá, stará polozapomenutá zábava pro tři děti. A mimoto opět velmi solidní výdej energie. Nabídku pro malé skokany doplníme o skákacího panáka z recyklované pryže. Rájem skokanů je trampolína, která bude bavit děti hodně dlouho. Dá se koupit v několika velikostech a provedeních.

TIP: Trochu rozsáhlejší investice a více práce je vybudovat na zahradě doskočiště pro skok daleký a vysoký. Potřebujeme místo na rozběžiště a také odborníka, který vše vybuduje nebo jej budeme konzultovat. To už je ale jiná kapitola.O dětech na zahradě si ale také přečtěte v článku Velké téma: zahrada pro děti.

Alena Jansová

20.4.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist