Dionýsie – jedny z nejatraktivnějších skalniček

Pro skalničkáře představují dionýsie pravděpodobně ten nejatraktivnější souhrn všech vlastností skalniček. Jsou krásné, vytvářejí atraktivní bochánky obalené květy, pod nimiž se i jejich zajímavé listové růžice takřka ztrácejí. Jsou však poněkud náročnější na pěstování, což je snad jejich jedinou nevýhodou.
shutterstock_1327935104-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Původ a domovské oblasti

Až na výjimky představuje rod Dionysia horské rostliny, které obývají převážně skalní stěny, převisy a spáry.  Jejich domovem je střední Asie a Blízký východ. Ačkoli jsou dionýsie obyvateli oblastí s nedostatkem srážek, nepatří k rostlinám suchomilným. Díky kořenovému systému, jenž je tak vitální, že dokáže proniknout i do těch nejužších spár, dokážou si dionýsie vodu vždy vyhledat. To však, ale zároveň znamená, že voda se takřka nikdy nedostane na listové růžice.

Pěstební podmínky

Pro úspěšné pěstování dionýsií je tedy důležitá souhra několika faktorů, což je sluneční svit, proudění vzduchu a voda ke kořenům. Z toho vyplývá, že pro pěstování těchto rostlin v kultuře je bezvýhradně nutná velmi dobrá drenáž. Rostliny totiž nesnesou přemokření ani v období plné vegetace a už vůbec ne v období klidu. Jejich značná citlivost na přemokření je omezujícím faktorem pro klasické pěstování na skalkách. Tyto rostliny se tedy spíše hodí pro pěstování v alpinkových sklenících.

Množení dionýsií

U botanických druhů dionýsií můžete přistoupit k množení výsevem semen v zimně anebo vyzkoušet řízkování případně zakořeňování listových růžic ve vegetačním období po odkvětu. Ve všech případech je však třeba počítat s tím, že mladé semenáče i řízky jsou velmi choulostivé. Rovněž při zálivce je nutné počínat si nadmíru opatrně. Zajistěte mladým rostlinám vždy dobré větrání, neboť jsou choulostivé na napadení houbovými chorobami. Řízkovance je vhodné ošetřit některým ze širokospektrálních fungicidů. Nesnesou ani velmi vysokou vzdušnou vlhkost. Pro zakořeňování rostlinek je nejvhodnější ostrohranný hrubší písek, který bude bez organických příměsí.

Kde rostliny získat

Vzhledem k tomu, že dionýsie patří ke skalničkám nakvétajícím velmi brzy zjara, je ideální v tomto období navštívit některou ze specializovaných výstav alpinek pořádaných kluby skalničkářů, kde se jistě setkáte s mnoha druhy a můžete si rovnou vybrat takové, které vás nejvíce uchvátí. Dalším způsobem, jak přijít k těmto zajímavým rostlinám je pokusit se získat kontakt přímo na sběratele anebo specializované pěstitele. Vybírat můžete ale už nyní z překrásných variant dionýsií v naší fotogalerii u článku.

 

14.2.2023 10:00| autor: redakce | zdroj: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist