Divizna jako léčivka i okrasná květina

Žluté květy si jistě každý hned vybaví, svícovitá květenství rostliny mnohdy přesahující i dva metry totiž na sebe poutají veškerou pozornost. Diviznu jsme ještě před nedávnem znali spíše jako rostlinu léčivou, některé její druhy jsou ale opravdu krásné trvalky i dvouletky, které nacházejí uplatnění nejen v prérijních trvalkových záhonech.
divizna-cerna-byva-castou-soucasti-prerijnich-trvalkovych-zahonu-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: Lucie Peukertová

Pokud hledáte rostliny na svou zahradu, které mají být co nejméně náročné, snesou přísušek, dobře prosperují na plném slunci a v trvalkových výsadbách připraví maximální efekt, pak pro vás budou nejlepší volbou divizny (Verbascum), rostliny z čeledi krtičníkovitých (Scrophulariaceae).

Některé z nich jsou u nás dokonce domácí, takže pokud je vaše zahrada laděna do přírodního stylu, kde se snažíte maximálně podpořit naší domácí květenu, máte z čeho vybírat. Tyto rostliny jsou většinou dvouleté nebo vytrvalé krátkověké, počítejte tedy s tím, že na vaší zahradě nevydrží donekonečna. Pozitivní ale je, že se dokáží spolehlivě přesévat, takže to vlastně jsou poměrně vytrvalé rostliny, jen je každý rok najdete třeba na jiném místě.

Pěstování

Divizny si můžete vypěstovat výsevem ze semen, jen je třeba počítat u dvouletých druhů s tím, že první rok vytvoří pouze listovou růžici a na dlouhém stonku vykvetou až v příštím roce, který je pro dvouletky i konečný. Naštěstí tyto rostliny tvoří velké množství semen, které se snadno šíří do okolí a spolehlivě klíčí. Diviznu tedy ocení hlavně ti zahrádkáři, kteří mají na své zahradě rádi proměnlivost.

Plné slunce, na živiny chudá půda a přísušek nejsou překážkou, tyto rostliny ve volné přírodě vyhledávají prérijní stanoviště, skály nebo třeba navážku.

Kam se hodí?

Divizny překvapí svérázným vzhledem, kdy vyniknou především jejich úzká a mnohdy i rozvětvená květenství často ve žluté barvě, což je případ naší nejrozšířenější léčivky divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum).

Divizna brunátná (V. phoeniceum), která se u nás nachází taktéž doma, je poměrně silně prošlechtěna, takže u tohoto druhu lze sehnat kultivary s květy bílými, žlutými, oranžovými, fialovými i purpurovými. Skvěle vyniknou především v prérijních trvalkových záhonech nebo v přírodních společenstvech na plném slunci. Každopádně vyniknou a překvapí všude tam, kde oceníme jejich „stěhovavý“ charakter. V rabatech se striktním rozvržením rostlin by působily poněkud nespolehlivě.

Své místo ale mají také v bylinkových záhonech, sem si vysaďte především již zmiňovanou diviznu velkokvětou. Za pozornost dále stojí také divizna černá (V. nigrum) či divizna malokvětá (V. thapsus). Květy divizen kvetou od června do srpna v závislosti na druhu.

Použití v domácí lékárně

Ve volné přírodě nebo na zahradě, pokud jste si divizny předpěstovali, lze během léta sbírat svítivě žluté květy divizny velkokvěté. Z jediné rostliny jich nasbíráte poměrně hodně, takže si dostatečně vybavíte svou domácí lékárnu.

Sbírejte pouze plně rozkvetlé květy za slunného a suchého počasí. Květy sušíme nejlépe na bylinářských sítech a obracíme je. Uchovávejte je optimálně v neprůhledném skle, na světle ztrácí svou krásnou barvu.

Květy obsahují slizovité látky, které chrání sliznice před podrážděním. V bylinkovém čaji jsou skvělým pomocníkem při léčbě onemocnění průdušek a plic. Čistí průdušky, pomáhají při chrapotu, jsou močopudné a zlepšují činnost žláz s vnitřní sekrecí.

18.5.2021 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist