Dobře natřený kovový plot vydrží i 5 let. Jak na to?

S podzimem přichází nejen hromady práce na zahradě, ale také kolem domu. Před zimou bychom měli například ošetřit kovové ploty, lavičky či garážová vrata, jejichž nátěr je poškozený. Dobře odvedená práce vydrží dalších pět let.

Než začnete s nátěrem, musíte si kvalitně připravit podklad. To je stejně tak důležité jako samotný nátěr. Natíraný povrch tedy nejprve důkladně očistit, odmastit, osušit, zbavit prachu, rzi a nesoudržných částí starých nátěrů.

Zdaleka není nutné před renovací očistit celý povrch až na holý kov. „Pokud je původní nátěr soudržný, stačí nám pouze povrch podkladu dodatečně odmastit, zbavit prachu a nečistot a můžeme natírat,“ upřesňuje Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce sítě prodejen Dům barev. Důkladně obrousit se musí loupající části barvy a případná rez ať už ručně smirkem či drátěným kartáčem, anebo strojově bruskou. Odmaštění povrchu nejlépe dosáhneme odmašťovačem ProGold.

Čím natírat?

V posledních letech se na trhu objevily  tzv. jednošichtovky, někteří kutilové ale nedají dopustit na dvojí nátěr – základní antikorozní, který ochrání kovové části proti korozí a zvýší přilnavost vrchních nátěrů, například BALAKRYL ANTIKOR (vodou ředitelná antikorozní barva). Vrchní nátěr poté dodá materiálu kýženou barvu a vzhled a především ochrání proti povětrnostním vlivům, UV záření, atd. Vhodný je například BALAKRYL UNI MAT, SATIN nebo LESK (vodou ředitelná vrchní barva). Krycí barvu obvykle natíráme dvakrát.  Podle odborníka Radka Kříže jsou obě varianty správné.

Dnes velmi populární jednošichtovky jsou variantou 2 v 1.  „Jde o barvy, které ochrání kovové části proti korozi, ale zároveň působí proti povětrnostním vlivům.  Neznamená to však, že stačí jeden nátěr. Vrstvy se aplikují vždy minimálně dvakrát. Jde spíše o to, že nemusíme kupovat dva druhy barev, využijeme pouze jednu pro oba typy nátěrů,“ konstatuje Kříž ze společnosti Dům barev. Z barev na trhu odborník doporučuje například o Dům barev Metal 2 v 1, PRIMALEX jednovrstvou barvu 2 v 1.

Horké dny natírání nesvědčí

Barvu natíráme štětcem nebo válečkem. Nátěry lze aplikovat i stříkáním, ale to spíše u souvislých ploch, jako jsou vrata od garáže, a nikoli u plotů.

Pro kvalitu nátěru je velice důležitá venkovní teplota a teplota povrchu, na který nátěr aplikujeme. Ideální je, když se teplota vzduchu pohybuje mezi 10 °C a 20 °C. „Pokud je kov příliš rozpálený, barva schne zbytečně rychle, nevytváří dokonale slitý povrch a nátěr bude mnohem více náchylný k degradaci,“ upozorňuje pan Kříž.

Z toho důvodu je vhodné v letních měsících natírat ráno či v podvečer, ve stínu či polostínu. Vlhkost vzduchu by neměla překročit 70 %.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Shutterstock.com

26.8.2016 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist