Dobře sklizený česnek vydrží až do příští sezóny

Česnek na zahradě v těchto dnech dorůstá do správné velikosti a kvality, takže neotálejte s jeho sklizní. Když to uděláte ve správný čas, budete mít jistotu, že bohatá úroda této zdravé a oblíbené zeleniny vám vydrží až do příštího roku.
depositphotos_26833587_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Česnek na zahradě potřebuje včas sklidit, aby si udržel vysokou kvalitu a skladovatelnost

U česneku na zahradě sledujte květ a listy – hodně prozradí

Podle odrůdy se česnek na zahradě sklízí od konce června až do vrcholícího léta. Polovina srpna je považována za onu vrcholící česnekovou sezónu. Česnekové cibule by měly být sklizeny ve správnou chvíli, protože pak se začnou rozpadat na jednotlivé stroužky už na záhoně a zároveň se snižuje jejich životnost. Mimo jiné hrozí, že je během skladování napadnou plísně a hniloby. Je tedy zapotřebí správně odhadnout ideální čas, kdy zahájit sklizeň. Naštěstí existuje několik spolehlivých indikátorů, které vám napoví, kdy tato chvíle nastala.

Tyto ukazatele se liší podle toho, zda máte česnek paličák, nebo nepaličák. Paličák je ten, který má stroužky pravidelně rozmístěné okolo tuhého středu a nepaličák má naopak stroužky nepravidelně uskupené.

Paličák vytváří během zrání květní stvol zakončený tzv. toulcem obsahujícím pacibulky. Jejich tvorba ale odčerpává z cibule řadu výživných látek, takže je lepší květenství průběžně odstraňovat. Ale toulec je zároveň dobrou pomůckou, jak zjistit správnou dobu sklizně, proto ho na několika rostlinkách ponechte. Až se vrcholová část květního stvolu směřujícího dolů začne otáčet směrem nahoru a téměř se narovná, česnek skliďte. Pokud jste toulce odstranili, hlídejte si počet dužnatých listů (mělo by jich být pět) a počet slupek na cibuli – těch by mělo být 4-5.

U nepaličáku je rozpoznání zralosti jednodušší, protože postačí se řídit zasycháním špiček listů a tím, že se celá nať začne ohýbat.

Sklizeň česneku na zahradě

Hned po sklizení česnek na zahradě ještě neukládejte, ale nechte ho doschnout na záhonku. Pokud hrozí deště nebo panuje vlhko, pak je vhodné ho přemístit někam pod střechu, kde v suchu a na stinném místě doschne.

Česnek se suší a uskladňuje i s natí, kterou proto neodstraňujte, co ale potřebuje krátit, jsou kořínky, a to asi na délku 0,5 cm.

Léty prověřenou metodou sušení a uskladnění česneku je pletení do tzv. copů, které se dobře skladují a šetří místo. Copy rozvěste na zastíněné místo s dobrým prouděním vzduchu, ale lze je také položit na suché dřevěné a hliněné podlahy nebo na rošty.

Pokud nebudete česnek sušit v copech, pak můžete nať zkrátit asi na délku tří centimetrů – u nepaličáků stačí listy zalomit, u paličáků je raději odstřihněte zahradnickými nůžkami. Česnekové cibule po usušení dejte do prodyšných obalů a uložte na dobře větratelném místě.

Pokud se vám úroda česneku na zahradě opravdu vyvede, není důvod, abyste si nenechali stranou několik cibulek jako sadbu na příští rok. K tomuto účelu jsou vhodné zdravé a dobře vyvinuté rostliny, které si vyberte hned při sklizni.  Ty pak usušte, očistěte a skladujte samostatně stranou od česneku určeného pro běžnou spotřebu.

24.8.2023 9:28| autor: Romana Slaninová | zdroj: www.nkz.cz, www.zahrada-centrum.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist