Dodejte vašemu domovu orientální kouzlo – pěstujte bonsaje

Také vás nevlídné počasí, které je za okny a které nepřipomíná zimu ani v nejmenším štve? Těšíte se na jaro, ale obáváte se, že ta pravá zima teprve přijde? Nezoufejte a přineste si jaro domů už teď.
bonsaj-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

I tam totiž můžete pěstovat bonsaje, které dokážou dosud nudný byt proměnit v zajímavé místo, kam se budete rádi vracet nejen vy, ale i vaše návštěvy. A co víc, uděláte i něco pro své zdraví. Je přeci více než známé, že správně zvolené a rozmístěné rostliny v našem domově dokážou zkvalitnit naše bydlení, ochránit jej před volnými radikály i antioxidanty a doplnit vzduch o tolik potřebný kyslík. A nemusíte být ani žádný světaznalý odborník, abyste si sami vypěstovali třeba právě bonsaje. Základem je správný výběr rostliny. Mějte na paměti, že venkovní rostliny nejsou pro domácí pěstování vhodné a už vůbec ne ve formě bonsají. Ať už se budete snažit sebevíc, nikdy jim nedopřejete takovou péči, kterou potřebují, a bude vás pak zbytečně mrzet, když vám zajdou. Docela jistě tedy sáhněte po rostlinách pokojových. A je jen na vás, kterou si pro bonsaj vyberete, klidně to může být i váš oblíbený ibišek, fíkus benjamín nebo fuchsie. Ibišek se hodí pro začátečníky, protože jde o rostlinu nenáročnou, které postačí dostatek světla a pravidelná zálivka. I ti největší zapomnětlivci si všimnou, že jej mají zalít, neboť skloní listy. Díky dřevnatému stonku se dá velmi pěkně tvarovat a navíc vás za vaši péči odmění krásnými květy. Stejně tak i fuchsie budou zdobit nejen listy, ale také drobné kvítky, které při správné péči vydrží i dávno po tom, co venkovní druhy odkvetou.  Poněkud více práce a času vás bude stát tvarování fíkusů. K pěstování v podobě bonsají se hodí především drobnolisté druhy. Asi nejznámější rostlinou, která se u nás používá ke tvarování je myrta, tradiční rostlina svatebčanů. Její drobné lístky a pevné kmínky jsou pro úpravu jako stvořené a hlavně úžasně vypadají. Velmi zajímavě vypadají také citrusy, zvláště pokud se vám povede vypěstovat i nějaký ten plod. Použít můžete i cypřiše, borovici či jalovec, ovšem ty spíše coby venkovní kousky. Stejně jako nejrůznější listnaté stromy, které především na podzim vypadají přímo neodolatelně.

Pokud jste vybrali rostlinu, pak zbývá už jen vyrazit na nákup potřebných pomůcek a můžete se do toho směle pustit. Potřebovat budete mělkou kulatou případně obdélníkovou misku. Jediné kritérium je její mělkost, jinak můžete vybrat podle vašeho vkusu. Nejvhodnější jsou samozřejmě misky kameninové, nebo z pálené hlíny, ale vůbec nebude vadit ani miska z porcelánu či dřeva. Na dno misky by měla přijít slabá vrstva písku, následuje hlína a poslední vrstvu pak tvoří drobné bílé kamínky. Rostlinu byste měli do misky přesadit až ve chvíli, kdy má založený silný kořenový systém. V mělké misce nebude mít dostatek živin na jeho vytvoření. I po přesazení pamatujte na nedostatek živin v tak malém množství půdy a pravidelně je doplňujte účinnými hnojivy. Držte se však přesně návodu, abyste rostlinu nepřehnojili a tím nezničili. Zálivku přizpůsobte druhu rostliny, kterou jste si vybrali. Některé druhy je možné v letních měsících přemístit na balkon nebo na terasu, rostlina na slunečním světle zesílí, mnohdy se také zbaví škůdců. Vyhnout byste se však měli místům, kam praží po celý den přímé slunce. Proti nechtěným škůdcům použijte běžně dostupné postřiky, opět s přihlédnutím k vybranému druhu rostliny.

Samotná úprava nebo chcete-li tvarování rostlin je pak už na každém z vás. V rodišti bonsají má každý tvar určitý význam, takže pokud chcete trochu zabřednout do východní filozofie, určitě si před tím, než se pustíte do práce, o tvarování něco nastudujte. Bonsaje se tvarují pomocí slabých drátků, kterými se větvičky ohýbají a fixují v požadovaném tvaru. Přebytečné větvičky se buď seříznou, nebo se zaštipují do potřebné velikosti a délky. Fantazii se rozhodně meze nekladou.

Vypadá to jednoduše, co říkáte? Také už se s klubkem drátků a nožíkem rozhlížíte, na které rostlince si to vyzkoušíte? 🙂

Text: Petra Martišková

10.1.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist