Dodejte zahradě světlo i v noci

Výběr zahradních svítidel není závislý pouze na zahradním stylu a na vaší cenové představě, zajímat by vás měla také jejich odolnost vůči vodě a prachu. Právě podle těchto aspektů se zahradní osvětlení dělí do několika kategorií. Osvětlení zahradě dodá zcela nový rozměr, je ovšem třeba promyslet, kam ho umístíte a jaký typ zvolit.
osvetleni-zahradniho-jezirka-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Zahradní osvětlení dodá exteriéru zcela nový rozměr, prodlouží den a navíc zlepší přehlednost prostoru po setmění. Osvětlení plní nejen praktickou, ale také estetickou funkci.

Na trhu jsou dostupné různé typy svítidel. Můžete zvolit typy napájené elektrickou energií, ale poměrně elegantním řešením jsou taková svítidla, která napájí solární energie, takže nebudete muset řešit vyvedení kabeláže z domu při jejich instalaci.

Při nákupu svítidel si ujasněte, co od nich očekáváte. Mají být výrazná nebo raději zvolíte nenápadný vzhled? Do různých typů zahrad se hodí jiná svítidla, proto berte v úvahu nejen praktickou stránku věci, ale také zahradní styl.

shutterstock-312936443.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jaký vzhled zvolit?

Majitelé zahrad se většinou dělí do dvou skupin, které od zahradních svítidel očekávají dvě naprosto jiné věci. První skupina vyžaduje poměrně nenápadný design, který na sebe nestrhává příliš pozornosti. V tomto případě bude dobrou volbou tvarově jednoduché svítidlo v tmavé barvě matného provedení. Asi nejméně nápadným řešením jsou svítidla vestavná, která je možné nainstalovat třeba do dlážděných ploch nebo do dřevěné terasy. V jednoduchém moderním designu jsou ovšem dostupná i svítidla sloupková, nástěnná i reflektory, kterými lze zajímavě nasvítit rostliny v zahradě i různé stavby nebo plastiky.

Někdy je naším cílem svítidlo zcela ukrýt před zraky a kochat se pouze z vlastního světla. Možným řešením jsou světla zabudovaná do umělého kamene, který se položí mezi rostliny do výsadby. Toto osvětlení je vyráběno z polyresinu a je dostupné i v provedení LED svítidel.

Pokud patříte do druhé skupiny, tedy do té, která naopak volí výrazný vzhled svítidel, která se tak mohou stát nepřehlédnutelným prvkem kompozice, pak možná zvolíte napodobeniny historického osvětlení. Je třeba ovšem upozornit, že se tato světla nehodí do každé zahrady, někdy mohou působit dokonce až nevkusně. Poměrně výrazné je také provedení v nerezové úpravě, která je sice minimalistická a moderní, ale nebude se hodit do přírodních zahrad. Spíše vyniknou v zahradě městské a minimalistické.

Reflektory na podsvícení, sloupek posvítí na cestu

Každý typ osvětlení je předurčen k jiným efektům. Oblíbené reflektory většinou osvětlují objekty umístěné ve větší výšce. Podsvícení koruny stromu nebo uměleckého díla patří k nejčastějším možnostem využití v praxi. Sloupková světla se zase hodí pro osvětlení parkovacího místa na zahradě nebo doprovodí zahradní cestičku.

Na stěny domu a zahradních staveb je možné naistalovat svítidla nástěnného typu, která mohou být vybavena pohybovým čidlem. Osvětlení vestavné je skvělým řešením dokonce i pro osvětlení zahradních jezírek a bazénů, stejně tak dobře se hodí i pro osvětlení pochozích ploch.

shutterstock-472855663.jpg

Zdroj: archiv redakce

Teplé nebo studené světlo, každé vytvoří zcela jiný efekt

Výběr typu světla podle barevného tónu je vždy poměrně velké dilema. Na lidské vnímání působí mnohem přijatelněji světlo teplé barvy, protože vytváří pocit útulna. V některých případech je ale mnohem výhodnější zvolit osvětlení ve studené barvě, a to především tehdy, když chceme zvýraznit efekt některých vodních prvků, zahradních staveb nebo třeba osvětlených uměleckých děl.

Foto: Shutterstock

27.12.2019 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist