Domácí druhy keřů nejen do přírodní zahrady

Možná se ptáte, proč si na svůj pozemek vysazovat dřeviny, se kterými se setkáváme denně při procházkách krajinou? Odpověď je ale jasná. Domácí druhy dřevin jsou tou nejvhodnější volbou pro přírodní a ekologicky ladné zahrady, které podporují právě princip využití našeho domácího sortimentu. Tyto dřeviny ovšem zajímavě vyniknou i v zahradách okrasných. Mnohé z nich jsou jedlé, léčivé a jiné zase bývají prošlechtěné pro okrasné účely, stačí si jen vybrat.

Možná se ptáte, proč byste si měli na zahradu vysadit domácí, tedy vlastně plané, druhy dřevin, když je na trhu tolik zajímavých rostlin, které jsou prošlechtěné. Důvodů je hned několik, existují dokonce i typy zahrad, v nichž se domácí sortiment rostlin upřednostňuje. Řeč je především o přírodních a  permakulturních zahradách.

Důvodem je snaha o zachování těchto dřevin v české přírodě a krajině. Tyto druhy navíc bývají důležité i z ekologického hlediska, jsou totiž vyhledávaným zdrojem potravy pro hmyz i ptactvo. Mnohdy to navíc bývají rostliny jedlé i pro nás. Jistě také oceníte sortiment léčivých stromů a keřů, které poslouží jako zdroj přírodních léků pro domácí lékárnu.

I domácí druhy se šlechtí

Na někoho mohou naše domácí dřeviny působit poněkud obyčejně, přeci jen je těžké odolat introdukovaným rostlinám, na které nejsme zvyklí z naší přírody. Přesto je třeba zdůraznit, že i domácí rostliny jsou předmětem šlechtění, takže se můžete na trhu setkat s různými kultivary bezu černého (Sambucus nigra), který v původní formě leckdy považujeme za obtížný plevel, který vyraší klidně i na střeše nebo ve spárách dlažby. Kultivar Black Beauty svými temně fialovými listy a sytě růžovými květy předčí i některé cizokrajné dřeviny, tak proč nevyzkoušet něco trochu netradičního?

Pokud patříte mezi milovníky jednoduchosti a nenecháte se ošálit krásným kabátkem, který mnohdy bývá jen na oko, a libujete si v domácích dřevinách, pak máte jedinečnou možnost si založit jedlý les, výsadbu léčivých stromů, ale určitě najdete i druhy vhodné do přírodního remízu, který poslouží jako prvek pro zadržení vody v krajině i jako protierozní řešení. A co si takhle z domácích dřevin založit živý plot?

Léčivý sortiment

Pokud bychom hledali jedničku mezi domácími léčivými keři, pak bychom určitě měli opět zmínit bez černý. Ten v květnu nebo v červnu doslova zahalí bílá květenství příjemné medové vůně, která se skvěle hodí na výrobu šumivých limonád, vína, kosmetiky nebo léčivých bylinkových čajů.

I plody jsou samozřejmě zpracovatelné, jejich užití je ovšem mnohdy sporadické. Po tepelné úpravě by měly být již bezpečné, v čerstvém stavu bychom se jim ovšem spíše měli vyhnout. Jsou ovšem mezi námi i ti, co čerstvé plody konzumují i bez jakýchkoli následků, přesto to příliš nedoporučujeme. Minimálně by vás mohly čekat střevní potíže.

Z dalších léčivých dřevin lze doporučit maliník obecný (Rubus idaeus). Léčivé jsou listy i plody. Pokud bychom začali těmi listy, možná si vzpomenete na chuťově příjemný čaj vaší babičky, nejspíš ho připravovala z listů maliníku a jahodníku. Tato náhražka se mnohdy vydávala za nepravý čaj, protože mu byla chuťově poměrně podobná. Listy mají čistící účinky a v bylinkových čajových směsích tvoří často „tělo“ směsi. Plody jsou zase bohaté na vitamíny a minerály a určitě bychom je během sezony měli zařadit do jídelníčku kvůli antioxidačním účinkům.

Podobně tomu je u ostružiníku křovitého (Rubus fruticosus). Na podzim nemusíte vitamín C užívat v tabletách, stačí si natrhat čerstvé, plně uzrálé plody růže šípkové (Rosa canina), což je opět náš domácí druh keře. Pokud máte dostatečně velkou zahradu a nebráníte se této trnité krásce, pak si sem určitě jeden nebo dva keře vysaďte, je to navíc perfektní protierozní druh, který svými kořeny zpevní půdu. Léčivé jsou květy i plody.

Spolehlivým antierozním druhem je také trnka obecná (Prunus spinosa). Tu v české krajině uvidíte čím dál tím méně a spíše jen tam, kde není možné půdu využít jiným způsobem. Tento keř se totiž často nachází na okrajích lesů nebo v polních remízech, tedy v místech, kam byly sváženy kameny sesbírané z polí. Léčivé jsou květy a za zkoušku určitě stojí i plody, které po přemrznutí sládnou kvůli zvýšenému obsahu cukru.

Pro krásu i pro užitek živočichům

Některé domácí dřeviny mohou být opravdu krásné v různých ročních dobách, tak jak je tomu třeba u brslenu evropského (Euonymus europaeus). Pokud si na podzim užíváte pestrých barev listů, pak vám jistě neunikla sytě růžová, do které se převléknou listy brslenu. Plody tohoto keře jsou nazývány papežské čepičky kvůli svému tvaru. I ty jsou výrazné díky zbarvení v tónech růžové a oranžové barvy. Jsou důležité především pro ptactvo, které se jimi živí, my je oceníme hlavně jako dekorativní prvek ve floristice.

Z dalších okrasných domácích keřů určitě stojí za zmínku tis červený (Taxus baccata). Což je dřevina ideální do hlubokého stínu a do živých plotů. Na svídě krvavé (Cornus sanguinea) oceníte především červené výhony, které tento nenáročný keř zdobí především v zimě.

Foto a text: Lucie Peukertová

5.6.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist