Domácí tropická zahrada

Říkáme jí sice zimní, ve skutečnosti ovšem myslíme uzavřenou zahradu k celoročnímu užívání. A v případě výběru rostlin platí dvojnásob, že musíme dobře vědět, jak ji budeme užívat a jakou teplotu a vzdušnou vlhkost v ní udržovat. Kdo má rád pořádně zatopeno, tomu bude jistě vyhovovat zahrada tropická.
bananovnik-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Skuteční milovníci tropického pralesa se musí smířit s tím, že v jejich malém ráji budou po většinu času žít jen rostliny – vysoce vlhké horké tropické/b>mikroklima není pro našince místo, kde by si budoval relaxační koutek. Pokud chcete tropické rostliny pěstovat v zimní zahradě, kterou s nimi hodláte sdílet, musíte výběr rostlin omezit.

Vděčné banánovníky a mangovníky

Většina rostlin tropického pralesa miluje světlo. Šplhají za ním do výšek po kmenech stromových velikánů, zachycují se kořeny v jejich větvích a parazitují na nich, zkrátka snaží se dosáhnout na každý sluneční paprsek, který pronikne bujnou vegetací. Světlo tedy bude jedním z hlavních předpokladů i ve vaší, tropickými rostlinami osázené, zimní zahradě. Budete muset najít kompromis mezi svým letním pohodlím, zajištěným skly potaženými odrazovou fólií, protože ta připraví rostliny až o třicet procent světla. Polopropustná tónovaná skla jsou naprosto nevhodná – ta totiž uberou až sedmdesát procent.

Jen některé tropické rostliny se už v přírodě smířily se stínem ve spodní části vegetace. Mezi ně patří třeba oblíbené banánovníky. Těm se dobře daří právě v rozptýleném světle, přímé slunce jim škodí. Pokud chcete krásný rychle rostoucí velký strom s jasně zelenými listy, zvolte druh Musa paradisiaca. Máte méně místa? Pak jsou tu pro zimní zahrady vhodné zakrslé banánovníky Musa acuminata nebo okrasný Musa ventricosum. Polostinné místo dobře snáší také mangovník (Magnifera indica), zajímavé nejen listy, které se postupně probarvují z oranžové do červena nakonec do syté zeleni, ale také tím, že když mu v době vegetace zajistíte stálou teplotu kolem 25 °C, dočkáte se květů a plodů. I mangovník roste rychle a polokeře vhodné pro zimní zahrady vybují do velkých rozměrů, je třeba s tím tedy počítat.


​Vlhké tropy nebo polopoušť?

Více než experimentování s vlastními výpěstky tropického ovoce vás zajímá půvab listů a květů? Pak si v tropické zahradě jistě dopřejete oblíbené ibišky, které vám zde pokvetou téměř celý rok, pokud budou mít trvalé světlé místo. Stejně jako teplomilné druhy begonií (Begonia bowerae, B. manicata nebo B. hydrocotylifolia), které si také nelibují v přímém slunci, potřebují všechny zmíněné rostliny ke spokojenému životu také vysokou vzdušnou vlhkost. Ideální je k nim umístit umělé jezírko, fontánku a zajistit tak stálý odpar. V takovém prostředí se bude dobře dařit i kapradinám, třeba v zavěšených květináčích s bohatými listy svěšenými k rostlinám pod nimi.
Méně citlivé na vlhkost jsou druhy ze sušších oblastí. Trpělivě vám při dobré zálivce i bez rosení jistě poroste některá datlová palma (Phoenix canariensis, P. roebelini) nebo oblíbené palmy washingtonie (Washingtonia robusta, W. filifera) s vějířovitými listy. Pak jsou tu ještě rostliny, které si dokonce libují v suchém vzduchu – sukulenty agáve, aloe, euphorbie, haworthie, samozřejmě kaktusy, ale také juky a dračince. Oč méně vzdušné vlhkosti potřebují, o to více si ale říkají o sluneční paprsky.

Ovocné stromky a orchideje

Tropickou zahradu ozdobí také ananasovník, stromek papáji, malajská hvězda neboli karambola s množstvím drobných zelených lístků, liánovité mučenky s kvítky různých barev. A rozhodně do ní patří také teplomilné orchidejePhalaenopsis, Vanda, Dendrobium, Paphiopedilum nebo Oncidium. Všechny orchideje si potrpí na světlo. Nepotřebují přímé slunce, zato špatně snášejí naše krátké dny, takže když chcete, aby vám prospívaly a zářily ve vaší zimní zahradě svými neuvěřitelně krásnými květy, je třeba jim od podzimu do jara na jejich stálém stanovišti (jako většina tropických rostlin špatně snášejí stěhování) prosvěcovat. Druhy Phalaenopsis, Vanda, Dendrobium rostou v přírodě ve větvích stromů a živiny získávají kořeny. I v zimní zahradě jim můžete vytvořit s pomocí větví, pařezů či kořenů jejich oblíbené prostředí. Nejlépe se jim bude dařit tam, kde bude opravdu vysoká vzdušná vlhkost (ale pozor – ne zálivka, tu zas tak hojnou nepotřebují, kořeny by jim rychle uhnívaly).

Mikrosvět paludaria

Krásnou dekoracítropické zimní zahradě se tak stane paludarium. Je to vlastně hybrid mezi akváriem a teráriem – v dolní části je umělé jezírko, třeba i s vodopádkem tekoucím ze stěny, na níž jsou nainstalované větve a kusy kmenů s orchidejemi a třeba i stále zelenými kapradinami. Celý systém ovšem vyžaduje čerpadlo na vodu, filtry… instalace je dosti složitá a je lépe ji svěřit odborníkovi. Při zdařilém umístění a dobře promyšleném systému a osazení rostlinami pak je ale paludarium téměř bezúdržbové a stane se skutečným skvostem vaší zimní zahrady. Zvlášť když ho oživíte třeba ještě želvou, žábou, mlokem nebo rybičkami v akvarijní části.

Text: Gabriela Koulová

10.1.2011 7:10

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist