Dostaňte své děti do zahrady!

Stále více času trávíme u počítače, a to v práci a bohužel i doma. Kdy jste si naposledy vyšli s celou rodinou na procházku, naplánovali si mnohakilometrovou túru, zašli do lesa na houby nebo celý den pracovali na zahradě? Přitom pobyt na čerstvém vzduchu uvolňuje od napětí a všeobecně zlepšuje zdravotní stav i náladu. Zvláště děti by tu mohly najít v některých činnostech zalíbení. Nevíte, co jim na zahradě připravit a na co je nalákat? Pro každou věkovou kategorii máme několik užitečných tipů.
zahrada-je-mistem-setkavani-a-poznavani-zaroven-je-to-dobre-sportoviste.-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: Lucie Peukertová

U batolat, předškoláků a mladších školáků zřejmě nebudete mít problém, konec konců právě malé děti se rády hýbou a někdy nám přijde, že na místě nevydrží snad ani chvíli. Horší to bývá až mnohem později, kdy děti začnou více vysedávat u počítače nebo s mobilem v ruce.

Pro každou věkovou kategorii se ale najdou činnosti, které děti nalákají na čerstvý vzduch, chce to ale podporovat jejich vztah k přírodě už od malička. Jistě také víte, že děti rády kopírují své okolí a mnohdy právě rodiče. Takže pokud sami ven prakticky nechodíte a věnujete se činnostem hlavně doma, vaše dítě zřejmě nebude jiné.

Batolata a předškoláci milují pohyb

Samozřejmě i zde existují výjimky, ale naprostá většina malých dětí se přirozeně hýbe dost a ráda. Nejmenší děti chvíli nepostojí, ale je pravda, že mnohdy mnohem lépe „fungují“ hlavně tehdy, když s nimi strávíte značnou část dne venku. Jde to dokonce i při nepříznivém počasí, jen je nutné daným podmínkám podřídit oblečení.

Pobyt na zahradě je jednou z možností, jak své ratolesti zabavit. I ty nejmenší děti mnohdy potřebují a vyžadují práci. Samozřejmě nelze počítat se systematickou a stoprocentně efektivní prací, ale určitě dětem neodpírejte součinnost třeba při úklidu zahrady. Během podzimu patří mezi oblíbené činnosti hlavně úklid listí a sklizeň, v zimě to pak bude úklid sněhu nebo krmení ptáčků v krmítku.

Máte někdy problém s tím, že dítě nechce moc během oběda jíst? Není to třeba tím, že dopoledne nemělo dostatečný energetický výdej a nemá prostě jen hlad? Tento problém často trápí maminky batolat. Zkuste si den rozplánovat tak, abyste se s dítětem dostali ven hned dopoledne a třeba rovnou udělejte některou z prací, která umožní spolupráci i malým členům domácnosti.

Školáci se rádi něco přiučí

Děti školního věku jsou všeobecně hodně zvídavé a až na výjimky mají o pobyt venku zájem. Nicméně je třeba je uspokojit, co se vědomostí týče. Tak třeba s nimi poznávejte rostliny, které rostou v trvalkovém záhonu, postavte s nimi hmyzí domek nebo ptačí krmítko. V zimě se pak můžete účastnit akce sčítání ptactva, kdy sledujete druhy ptáků na svém krmítku.

Pokud to děti příliš nerozptyluje, můžete se s nimi v dobrém počasí venku i učit. Zahrada je také skvělým místem setkávání rodiny i přátel, dokonce obědy i snídaně mohou probíhat pravidelně venku, což je ovšem spíše možné hlavně během léta.

Ach ta puberta

Zřejmě nejsložitější bude zabavit „puberťáka“, který v pobytu nebo činnosti na zahradě už velký smysl nevidí, ale i tady se dá mnohé zmoct. Miluje vaše dítě deskové hry? Pak si je tentokrát zahrajte na zahradě, pobyt venku pak dostane zcela jiný rozměr.

I u takto odrostlého dítěte je fajn, když zahradu přeměníte na rozšířený interiér domu, scházejte se tu, oslavujte nebo třeba jen snídejte o víkendu. Dítě bude jistě rádo občas také samo, tak mu do klidné části zahrady pořiďte houpací síť.

Věděli jste, že…?

Skvělým stmelovacím prostředkem nejen pro rodinu je ohniště? Plápolající oheň byl vždy zcela běžnou záležitostí od jara do podzimu. Opékání špekáčků, chleba nebo jablek patřilo mezi folklór každé věkové kategorie dětí.

Dnes je doba „grilovací“ a s ohněm jsme se před lety raději rozloučili. Dnes se ale k tomuto fenoménu rodinné kratochvíle opět vracíme. K tomuto účelu skvěle poslouží přenosná kovová ohniště, která si můžete libovolně na zahradě přenášet.

 

6.11.2019 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist