Dřevěný nebo plastový? Zahradní nábytek přesně pro vás

Díky nadcházejícímu létu se můžeme konečně s čistým svědomím přesunout do zahrady nebo na terasu. Na čem ale budeme sedět? Víte, který materiál vybrat? Dřevo i plast jsou v kurzu, jaké jsou jejich plusy a minusy?

Klasikou, kterou najdete na nemalém množství zahrad je nábytek plastový. Je levný a velice snadný na údržbu. Stačí vytáhnout ze sklepa hadici s vodou a nábytek je i po půl roce v zaprášeném sklepě jako nový.

Zahradní nábytek dřevěný nebo plastový? Plast je levná a jednoduchá záležitost

Obrovskou nevýhodou je ale jeho nosnost, téměř neexistuje, aby si vám někdo sedl na klín, prudké mrazy mu přes zimu příliš nesvědčí a při větším větru je třeba vydat se s nábytkem na honěnou po zahradě, protože má tendenci opouštět místo, které jste mu přiřknuli. A ruku na srdce – estetický dojem taky není nic moc, i když i mezi plasty se najdou výjimky.

Dřevěná klasika nikdy nezklame

Mnohem lépe se na zahradu hodí dřevěný nábytek, nicméně jeho stylová vizáž něco stojí. Budete muset vydat zhruba desetkrát více financí, protože zatímco umělohmotný set stolu se čtyřmi židlemi koupíte do dvou tisíc, ten dřevěný vás vyjde i na dvacet.

Zahradní nábytek – velká inspirativní fotogalerie

Jeho bytelnost a stabilita je pak vyvážena i mnohem větší potřebou údržby. O dřevěný zahradní nábytek je totiž třeba starat se každoročně. Každé zmoknutí se na něm může podepsat, a to jak esteticky, tak funkčně. Když dřevo navlhne, ztrácí svůj původní tvar. Naopak plastový zahradní nábytek takovou péči nevyžaduje.

Dřevěný ​zahradní nábytek s vůní dálek

Nejen smrk, modřín nebo dub jsou klasickými zástupci dřevěného zahradního nábytku. Na trhu se čím dál častěji objevují i výrobky ze dřeva vonícího dálkou. Výrobky z exotických dřevin, ve kterých drží prim teak, ale něco stojí, a to dokonce mnohonásobně více než dřevo z našich zeměpisných šířek.

Právě zmíněný teak vám dokáže ušetřit starosti s přemýšlením, kam s nábytkem v zimě. Je odolnější než dřevo z našich lesů, proto může stát po všechna roční období venku. Jediné, co by vás mohlo překvapit, je oxidace dřeva. Taková změna barvy ale není ničím výjimečným.

Na trhu je výrobků tolik, že jen opravdu vybíravý fajnšmekr by si z nabízené palety materiálů, tvarů a barev nevybral. Pamatujte ale, že za vyšší kvalitu se v tomto případě vyplatí připlatit.

Další inspirace ve článku Jak skladovat zahradní nábytek

Martina Tlachová

20.4.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist