Dřeviny s nápadně velkými listy

Právě pro dekorativní účinek velkých listů se využívají jako solitéry, i jako druhy do skupinových výsadeb dřeviny s nápadně velkými listy. Hodí se skvěle k vytvoření závětří, ale i stinné pohody na zahradě. Skvěle nám poslouží zvláště v období letních veder. Některé se hodí spíše do menších zahrádek, jiné naopak do velkých zahrad či sadů, nebo ke krajinářským úpravám.
shutterstock_1017063868-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: shutterstock.com

Katalpa trubačovitá – Catalpa bignonioides

Tento pozdně rašící velmi dekorativní strom je zajímavý nejen velkými listy, ale i pěkně široce okrouhlou korunou na krátkém kmeni. Dorůstá výšky mezi 10 až 15 metry a jeho velké srdčité listy jsou 100 – 200 mm dlouhé a na podzim se jejich barva mění do žluta.

Paulovnie plstnatá – Paulownia tomentosa

Jedná se o strom 10 až 15 metrů vysoký s korunou dosahující až 5 metrů šíře. Její listy jsou široce vejčité svěže zelené a dosahují maximální délky až 300 mm. Na spodní straně jsou šedě plstnaté. Pavlovnie navíc nádherně květe, má doslova hrozny fialových květů obalujících strom, podobně jako květy na vistáriích.

Dub velkokvětý – Quercus macranthera

Je to strom s okrouhle polokulovitou rozložitou korunou. Dorůstá do výšky 15 metrů a jeho koruna může měřit až 10 m. Velmi pěknou ozdobou jsou na něm dlouhé tmavě zelené na rubu měkce plstnaté listy dlouhé až 180 mm.

Topol chlupatý – Populus lasiocarpa

Tento strom v dospělosti dosáhne výšky okolo 15 až 20 metrů. Je vysoký s okrouhlou korunou asi 10 metrů širokou. Jeho listy jsou vejčitě srdčité, šedavě zelené, na rubu světlejší a plstnaté. Jejich délka se pohybuje v rozmezí 150 až 300 mm.

Javor pensylvánský – Acer pensyvanicum

Jedná se o menší strom či keř, spíše slabě rostoucí, v dospělosti vysoký 9 m. Dosahuje šíře okolo 4 m. Má mělce laločné listy světle zelené barvy 120 – 180 mm dlouhé, které se na podzim vybarvují do sytě žluté barvy.

Bříza maximovičova – Betula maximowicziana

Tento druh břízy má největší listy ze všech bříz. Jedná se o středně vysoký rychle rostoucí strom dorůstající maximálně 15 metrů výýšky. Jeho velké srdčité 80 – 120 mm dlouhé listy jsou sytě zelené, lesklé a podzim je proměňuje do zlatožluta.

Text: Zuzana Bohdalová

18.8.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist