Dřeviny vhodné pro zpevnění a ozelenění svahů – 1. část

V našich podmínkách je prakticky možné setkat se v zahradách s jakýmkoli členěním terénu. S tím vyvstávají často na povrch otázky, čím nejen ozelenit, ale také zpevnit svahy, stráně a další hůře přístupné místa. Často se jedná i o břehy potoků, rybníků a řek. Není třeba se však obávat, že bychom pro takováto místa v širokém výběru rostlinstva nenašli ty pravé dřeviny, jejichž bohatý kořenový systém si i s touto výzvou dokáže poradit.
ruze_zahon-ruzi-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Výběr druhů je značnou měrou závislý na podmínkách, do nichž je vybíráme pro výsadbu. Z tohoto důvodu hned přejdeme na konkrétní místa a druhy dřevin pro ně vhodná. Samozřejmostí by měl být rovněž výběr dřevin s ohledem na okolní přírodu v místě výsadby.

Výsadba do vlhkých půd

Pro vlhčí místa například u rybníků se bude nejlépe hodit javor polní – babyka (Acer campestre), dále javor horský – klen (Acer pseudoplatanus), olše lepkavá (Alnus glutinosa) a také čimišník obecný (Caragana arborescens).

Výsadba do chudých půd

Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) je keř, který zvládne prakticky jakékoli podmínky, daří se mu i v devastovaných podmínkách a v návětrných polohách, stejně jako je tomu u topolu šedého (Populus x canescens). Do hlubokých a vlhkých půd je vhodný dub červený (Quercus rubra), který má nádherně zbarvené listy. Velmi chudé půdy dobře snáší střemcha (Prunus padus), dále topol osika (Populus tremula) a mahalebka (Prunus mahaleb).

Písčité a kamenité svahy zpevní

Trnovník bílý – akát (Robinia pseudoacacia) je skvělým zpevňovačem svahů s písčitým a kamenitým podložím, stejně jako řešetlák počistivý (Rhammus catharticus).

Odolné druhy růží do svahů

Růže šípková (Rosa canina)patří rozhodně k těm nejodolnějším druhům keřových růží, které u nás potkáváme takřka všude. Běžně vysazované do svahů jsou růže svraskalé (Rosa rugosa), které mají doslova obrovské, navíc zdravé a jedlé šípky a jejich květy nádherně voní. K těmto odolným zástupcům z čeledi Rosaceae řadíme ještě růže mnohokvěté (Rosa multiflora) a růže vinné Rosa rubiginosa).

Výsadba do okolí rybníků, potoků a na břehy řek

Dávno jsme si zvykli na to, že břehy rybníků a řek nejčastěji lemují různé druhy vrb, z nichž nejdůležitějšími zástupci jsou vrba bílá (Salix alba) a vrba jíva (Salix caprea), jejíž zvlášť dobře vyvinutý silný kořenový systém dokáže dokonale zpevnit břehy. Nic dlužna v tomto směru nezůstává ani vrba košařská (Salix viminalis) a vrba popelavá (Salix cinerea).

Text: Zuzana Bohdalová

25.11.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist