Zahrada > Zahrada > Dřevo na zahradě potřebuje péči
Dřevo na zahradě potřebuje péči
Jiné to samozřejmě bude u smrkových nebo dubových trámů a prken, jiné u nábytku z exotických dřevin. Pokud nemáte už pár let lakýrnických zkušeností, rozhodně se vyplatí vzít radu u odborníka v obchodě s barvami. Náš malý průvodce vám poslouží alespoň jako orientační základ pro nátěry běžně používaného smrkového, borovicového nebo dubového dřeva.
Odstranění starých nátěrů
Nedá se nic dělat, bez téhle nejméně příjemné fáze prostě nemůžete začít natírat. Takže nejdřív si pěkně nachystejte brusný papír, případně některý chemický odstraňovač nátěrů, větší vrstvy laku bude třeba možná i opálit a na pomoc vzít elektrickou brusku. Pokud je dřevo někde poškozené, díry vykytujte a zatvrdlý kyt vyhlaďte. Dobré je vědět, čím bylo dřevo ošetřeno původně. Dnes už se s tím sice setkáte spíš výjimečně, ale dřív se na dřevo používaly často fermežové, tedy olejové, mastné nátěry. Jejich úplné odstranění je dost obtížné, jsou nasáklé do dřeva, takže budete muset použít některý chemický prostředek.
I tak nemusí být výsledek dokonalý. V čem je problém? Na dřevě ošetřeném mastným nátěrem vám nic jiného držet nebude – ať už použijete nátěr disperzní, tedy ředěný vodou, nebo syntetický, mastný povrch ho bude špatně přijímat a barva se začne brzy loupat. Přestože se dnes fermežové barvy používají spíše výjimečně, někdy prostě nezbývá, než po nich znovu sáhnout. Pokud tedy chcete zachovat třeba starý plot nebo palisádu – zkrátka to, co už je na zahradě pár desetiletí, stále to vypadá dobře a k výměně se vám přistoupit nechce.
Ochrana dřeva
Přírodní materiál stárne a trpí nemocemi stejně jako lidské tělo. Dřevo na vzduchu trpí vlhkostí, rády na něm cizopasí plísně a houby, ale i různí dřevokazní škůdci. Zahnat je pomáhá hloubková impregnace, tedy napuštění chemickou látkou. Například trámy používané pro stavbu roubenek se impregnují ponořením do napouštědla, které tak nasákne do celého dřeva. Vy si vystačíte s nátěrem štětcem, pokud ošetřujete dřevo, které je většinu roku nebo celý rok venku, určitě na impregnaci nezapomeňte.
Mořidlo, lak a barva
Jaký je v tom rozdíl? Mořidlo vsákne do dřeva, takže nevytvoří na jeho povrchu souvislou vrstvu, dřevo si tak uchová svou kresbu. Můžete ovšem pozměnit jeho barvu, protože mořidla jsou pigmentovaná. Když tedy chcete třeba světlé smrkové dřevo změnit na tmavý ořech, natřete ho mořidlem. Pozor, mořidla rychle zasychají, takže je třeba při natírání pracovat svižně, abyste někde neměli příliš tmavé nebo naopak příliš světlé skvrny. Chcete naopak zachovat přírodní barvu dřeva nebo ochránit povrchovým nátěrem dřevo již namořené? Pak použijete transparentní lak. Může být lesklý nebo matný tvrdší nebo naopak pružný – to záleží na tom, kde a k jakému účelu bude nátěr sloužit. Na prkna terasy se bude hodit pružný lak, na artefakt u zahradního jezírka naopak tvrdý. Krása dřeva pod lakem vynikne, zdůrazní se kresba a ochrana je na několik sezón. Pak tu máme barvy – název mluví sám za sebe. Jde o konečnou úpravu souvislým pigmentovaným nátěrem.
S vodou ředitelnými se pracuje snadno, pokud je ovšem dřevo venku, budete muset nátěr častěji obnovovat – déšť a vlhkost s ním udělají své. Na plot, zábradlí, altán – zkrátka na velké plochy, jejichž natírání vyžaduje hodně času a námahy, je tak lepší použít syntetické barvy. Při jejich nákupu nezapomeňte rovnou pořídit správné ředidlo – jiné budete potřebovat na barvy akrylátové, jiné na nitocelulózové a tak dále. Nechte si doporučit barvu, s níž práci snadno zvládnete. Rychleschnoucí materiály jsou sice příjemné, protože se nemusíte bát náhlé změny počasí, ale pro lakýrníka amatéra je práce s nimi těžší – snadno se dopustíte toho, že se neopatrně vrátíte štětcem na již natené místo a tahy budou navždy vidět. Tento problém vzniká i u hustších barev, takže také s nimi opatrně. Rozhodně je lepší provést dva nátěry řidší barvou než jeden hustou, kde se vám nepodaří vytvořit pěkný souvislý nátěr.
Více vrstev je venku potřeba
K důkladné ochraně dřeva je tedy třeba provést napuštění impregnací, poté dát vrstvu základního penetračního nátěru. Ten pronikne hlouběji do dřeva, sníží jeho nasákavost, zpevní povrch a umožní lepší přilnavost dalších nátěrů. Nakonec použijete dvě, někdy i tři vrstvy konečné úpravy lakem nebo barvou.
TIP
Kompletní nákup
Všechny složky nátěru dřeva nakupujte společně. Použité materiály musí mít jednotné složení, na syntetický základ není možno nanášet disperzní svrchní nátěr a obráceně. Když budete vybírat vše najednou, vyhnete se tomu, že jste zapomněli, jakou impregnaci nebo základovou barvu už doma máte a vaše dílo se nejen podaří, ale bude mít také dlouhou životnost.
Text: Gabriela Koulová