Dřevoplast – ideální materiál pro terasy. Jak ho čistit?

WPC povrhy, které kombinují vzhled dřeva a vlastnosti plastu, si získaly mnoho příznivců. Není divu, jsou odolné a prakticky bezúdržbové. Ale nejsou nezničitelné a tak i v jejich případě může dojít k defektům, kdy na povrch třeba kápne olej z grilování. Co s tím?
shutterstock_1727641567-1100x618.jpgCelá galerie 20 Zdroj: shutterstock.com

Obecně platí, že by se terasová prkna měla omýt hned po montáži terasy, nejlépe pod tlakem maximálně 80 bar ze vzdálenosti asi 40 cm. Dojde tak k vyplavení prachu, který vznikl během výroby a montáže. Samotné kompletní čištění terasy stačí jednou, dvakrát ročně. Ideálně na jaře a na podzim. Terasu je ometeme nebo vysajeme od základních nečistot, jako je listí a organická špína.  Poté je nejlepší omýt terasu čistou nebo mýdlovou vodou. Využít lze i vysokotlaký čistič pod tlakem opět max. 80 bar. V případě většího znečištění  a odolných skvrn můžeme terasu i lehce okartáčovat v podélném směru.

woodplastic-u-mezniku-2-web.jpg

Zdroj: archiv redakce

Stačí obyčejný saponát

Během roku ale může na terase dojít k menším nehodám. Mastné fleky se na terase mohou objevit hlavně v době, když se na terase griluje nebo během teplých letních dnů, kdy se používají opalovací přípravky. „Mastné fleky jako je olej nebo opalovací krém stačí nejprve umýt čistou vodou, poté dočistit jarovou vodou a houbičkou. Pokud je flek stále trochu vidět, díky působení slunce a deště se časem zcela ztratí. Materiál totiž není nasákavý a fleky nejdou do hloubky materiálu prkna,“ vysvětlila Zuzana Krucká ze společnosti WPC – Woodplastic. Vždy platí, že čím dříve mastné fleky odstraníme, tím lépe. V případě, že se vám skvrny přesto nedaří vyčistit, použijte speciální prostředek, který vám při koupi terasy prodejce doporučí. Určitě nepoužívejte agresivní rozpouštědla a ředidla.

Během party mohou na terasu odlétnout žhavé uhlíky z grilu, některým hostům upadne nedopalek od cigarety. Pod gril se doporučujeme instalovat nehořlavou podložku. Když už k nehodě dojde a žhavý uhlík se dostane na prkna, není třeba panikařit. Místo, kam uhlík dopadl, opláchneme čistou vodou. „Jakmile je prkno suché, středně zrnným papírem nebo brusnou houbičkou místo po směru prkna zbrousíme. Materiál u plných prken je plně probarvený a danému místu přebroušení nevadí,“ míní Krucká. Flek se poté sám ztratí jen působením slunce a deště.

Strašákem pro většinu lidí bývá červené víno, které dokáže například na textilu udělat pořádnou neplechu. V případě rozbité sklenice a vylitého vína na dřevoplastech platí stejný postup jako u mastnot. „Postižené místo opláchnete proudem vody a opět použijete vodu se zředěným saponátem,“ doporučuje Krucká.

Na velký úklid s vysokotlakým čističem

Z doporučení a zkušeností vyplývá, že dřevoplasty patří mezi nejméně náročné materiály na údržbu. Nejdůležitějším krokem je místo pořádně opláchnout a druhou pomůckou je voda s menším množstvím mycího prostředku na nádobí. Pokud se chystáte terasu pořádně očistit, požijte ideálně vysokotlaký čistič.

„Majitelé WPC terasy někdy dělají chybu, že používají při čištění málo vody a špína se tak nedokáže z povrchu pořádně spláchnout,“ řekla Zuzana Krucká. Někteří zákazníci používají špatný vysokotlaký čistič nebo s ním špatně zachází. Výsledkem je nerovnoměrně vyčištěná plocha.

Nejjednodušším řešením, jak se přesvědčit o kvalitě dřevoplastových teras a promluvit si osobně s odborníky, je navštívit jedno z Terasových center v České republice.

forest-plus-teak-4-web.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: WPC – Woodplastic

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist