Zahrada > Rostliny > Okrasné keře > dřišťál > Dřišťály – dobře využitelné keře na každé zahradě
Dřišťály – dobře využitelné keře na každé zahradě
Soběstačné kompaktní keře s bonusem
Kompaktní husté keříky s širokou nabídkou druhů a odrůd jsou hotovým požehnáním pro každou zahradu. Poskytnou spolehlivý domov štěbetajícímu ptactvu, na podzim zahradu ozvláštní zajímavou barevnou proměnou a jako bonus přidají naprosto soběstačný růst, bez zvláštních nároků na péči. Kdo by takový poklad na své zahradě nechtěl?
Dřišťálů existuje na 500 druhů, které jsou většinou původem ze střední a východní Asie anebo z Jižní Ameriky.
Barevné proměny v průběhu roku
Obvykle je právě podzim tím ročním obdobím, které ukáže naši prozíravost při výběru keřů a stromů pro naši zahradu. Pokud si do ní vybereme i několik odrůd dřišťálu, zaskví se naše zahrada právě v tomto ročním období v plné nádheře. Skvěle vyniknou dřišťály vysazené v pásech jako obruby záhonů.
Na jaře nás některé druhy potěší svítivě žlutou barvou svých květů, které se přes léto přemění v půvabné peckovičky. Ovšem pozor – jsou jedovaté! Pouze u Berberisu buxifolia a Berberisu integerrima jsou plody jedlé. Listy většiny keřů změní na podzim barvu na červenou. Některé druhy dřišťálů jsou ale stálezelené, například Berberis julianae, u nichž je barevný efekt proměny odlišný.
Pěstební podmínky
Dřišťálům stačí vyhovět v nároku na nezamokřenou půdu s neutrální reakcí a v podstatě o ně máte postaráno. Některé odrůdy snesou i velmi suchou půdu, která je občas až vyprahlá. Pouze některé choulostivé druhy je třeba v zimní období chránit před mrazem.
Množení
Druhy Berberisů, od kterých není semeno, běžně množíme řízkováním. Stálezelené dřišťály se nejčastěji množí hřížením. Roubování je málo rozšířené, ovšem ukazuje se jako vhodný způsob množení pro vzácnější druhy a jejich kultivary.
Všestranné využití
Opadavé a poloopadavé keře dřišťálů vysazujeme nejčastěji jako předsadbu vyšších dřevin, zvláště ve skupinách tak dokonale vyniknou. Uplatní se také jako doprovodná zeleň oddělující zahradu od komunikace anebo některé nízké odrůdy, jako například Berberis buxifolia Nana (neopadavý) nebo Berberis Thunbergii žlutolistý kultivar ‚Tiny Gold‘ jsou vhodné dokonce i k výsadbě do alpin. Naleznou uplatnění i jako obruby záhonů nebo ve skupinách se uplatní v přírodních živých plotech, které není potřeba stříhat.
Navíc díky trnům, které má většina dřišťálů, tvoří přirozenou ochranu i takového pozemku, který není oplocen.
Velmi půvabně vyhlíží kombinace dřišťálů s okrasnými trávami. Doslova jako červená raketa vypadá dřišťál vzpřímené odrůdy ‚Red Rocket‘, který má stejný vzhled na jaře, jakož i na podzim. Jeho hustě červeně olistěné větve dokážou skrýt i lecjaké nevzhledné místo na zahradě. K výsadbě do koryt se skvěle hodí zakrslé kompaktní druhy.
Nejoblíbenější druhy dřišťálu Thunbergova
Úzké purpurové listy nabídne odrůda Berberis thunbergii ‚Red Chief‘. Berberis thunbergii ‚Aurea‘ naopak září do daleka svými zlatavými kulatými lístky. Dlouhé odstávající větvičky se zeleně limetkovými listy jsou charakteristické pro dřišťál Thunbergův odrůdy ‚Green Carpet‘.
Velmi zajímavě působí v zahradě i Berberis thunbergii ‚Kelleris‘, jenž je zprvu zelenobílý a až na sklonku sezony promění barvu svých lístků na oranžově červenou. Zlaté lemování červených lístků naleznete u odrůdy B. thunbergii variety ‚Golden Ring‘. Naprosto nezaměnitelný je dřišťál Thunbergův varieta ‚Rose Glow‘, která má velmi specifické listy. Jsou růžové s krémově béžovými skvrnkami.
Mezi odrůdami dřišťálů naleznete jak opadavé, tak stálezelené druhy, kombinovat můžete kulatolisté odrůdy s dřišťály úzkolistými, zeleně olistěné s červenolistými, miniaturní odrůdy s odrůdami obřími. Na výběr je mnoho odlišných variant, a tak věříme, že každý pěstitel si může vybrat tu, která ho zaujme nejvíce.