Dub

dubovy-list-dubove-listi-podzimni-listi-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Duby jsou pomalu rostoucí mohutné listrnaté stromy. Listí na dubu vydrží po celou zimu a poslední suché barevné listy opadají, teprve když už raší nové svěže zelené. Plodem je nažka – žalud.

Botanický název Quercus
Kategorie Listnaté stromy
Čeleď Bukovité
Pěstování U nás jsou nejrozšířenější druhy - dub letní (Quercus robur) a dub zimní (Quercus petraea), neboli křemelák a drnák. Patří k typickým evropským stromům od subtropického až po horní hranici mírného pásma, rostou poměrně pomalu, přesto ve třiceti letech budou mít korunu rozloženou do několikametrové šíře a výšku okolo deseti metrů. Pro zahradní pěstování se lépe hodí šlechtěné odrůdy, které se dobře udržují řezem jak do výšky tak do šířky. Prořezávané duby si navíc podrží rozvětvení už nízko nad zemí, takže jejich ozdobné olistění bude o to efektnější i u solitérní výsadby. Z dubů se dá vypěstovat i živý plot. V nabídce školek najdete také kultivary s větvemi kroucenými nebo převislými, s korunou štíhlou, jehlanovitou, kulatou i široce rozložitou, které vypadají krásně uprostřed trávníku. Kromě toho ovšem existují i jiné druhy dubů. Pro menší zahrady se výborně hodí keřovitý dub bahenní (Quercus palustris), zejména zakrslý kultivar „Green Dwarf“, vyrůstající maximálně do dvou metrů. Jeho listí se na konci léta začne zabarvovat do oranžové a karmínově červené, zimní pestrost tohoto keře je skutečně nádherná. Koho zajímají nápadně krásné listy, zvolí dub maďarský (Quercus frainetto), jehož až 20 cm dlouhé hluboce vykrajované listy se na léto vybarvují do tmavé zeleni se světlým žilkováním. Listy bez vykrajování, silné a lesklé, má zajímavý druh dub cesmínovitý (Quercus ilex).
Zajímavosti Původem ze Severní Ameriky. Duby se dožívají až neuvěřitelných 2000 let, i u nás je několik památných dubů, jejichž stáří se odhaduje okolo tisíce let.
Zdroj http://www.magazinzahrada.cz/stromy-a-kere/vite-kdy-opada-listi-z-dubu.html
8.5.2012 8:05
Více o tématu: Bukovité

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist