Důležitý prvek v zahradě: ohniště

Terasy a zahrady ovládly grily, ale plápolající oheň má stále své kouzlo. Připomíná nám, odkud pocházíme a co nás provázelo po tisíciletí. Ohniště na zahradu patří a my vám přinášíme pár šikovných tipů, jak si ho zřídit.
mobilni-ohniste-se-hodi-nejen-do-malych-zahrad-ale-take-do-zahrad-kde-chcete-mit-vzdy-pekny-travnik.1-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: shutterstock.com

Gril má jednu velkou chybu, rozpálené uhlíky nikdy nevytvoří takový efekt jako klasické ohniště, na které jsme v současné době poněkud zapomněli. Možná je to až přehnanou touhou po bezpečí nejen pro naše děti. Přeci jen oheň skýtá i jistá rizika, která jsou v případě rozpálených uhlíků v zahradním grilu mnohem menší.

Pokud se ale pro ohniště rozhodnete, máte na výběr z různých typů, které se hodí do různých zahradních stylů. Tato ohniště většinou nemají podobu klasického ohniště, na které jsme zvyklí, někdy je to spíše zakázka pro zručného kováře. Jindy si vytvoříte minimalistické ohniště na ploše vydlážděné plochými kameny, v jejichž středu prakticky vytvoříte mírnou prohlubeň, která nahradí klasické ohraničení kameny, jak jsme to řešili jako malé děti před mnoha lety.

1_shutterstock-534678469.jpg

Zdroj: archiv redakce

Ohniště v letní kuchyni

Ohniště bylo před mnoha lety běžnou součástí rodinných zahrad, dnes na něj narazíte jen málokdy. Přesto je to prvek, který bychom měli opět do našich životů vrátit.

Na zahradě nemusí ve finále ani zabrat příliš místa. Velkou službu odvedou i mobilní formy ohnišť zhotovené z kovu šikovným kovářem nebo typy, které lze sehnat ve specializovaných obchodech.

Pokud ovšem vlastníte dostatečně velkou zahradu, nestálo by za to, zde nějaký kout pozemku věnovat právě pro vaření na otevřeném ohni? Ohniště může samozřejmě být také součástí letní kuchyně, záleží pouze na vašich preferencích.

Máte na výběr dvě možnosti, ani jednu nelze chápat pouze jako výhodu nebo nevýhodu. Letní kuchyně s ohništěm situovaná poblíž domu nemusí být tolik prostorná, protože si pro různé nezbytnosti pro vaření snadno doběhnete domů. Pokud ovšem oddělíte letní kuchyni od domu a skryjete ji do vzdálené části zahrady, pak se určitě vyplatí ji vybavit i různými prvky, které nám usnadní život. Vhodným doplňkem bude samozřejmě zdroj vody na mytí nádobí nebo třeba lednička na uchovávání některých potravin, pro které pak nebudete muset běhat stále do domu.

Ohniště může být i jednoduché

Pokud se nechcete pouštět do velkorysých projektů v podobě letní kuchyně, pak si určitě vystačíte pouze s ohništěm. Otevřený oheň by ovšem měl být stále kontrolovatelný a rozhodně by neměl být v přímé blízkosti staveb či rostlin. Dopřejte mu dostatek místa, ideálně tak prostor o průměru 3 až 4 metry, ve kterém se samozřejmě usadíte s rodinou i s přáteli. V dosahu by určitě neměly být žádné hořlavé předměty, zdroj vody je mnohdy luxus, ale také velká výhoda v případě nehody.

shutterstock-1053653948.jpg

Zdroj: archiv redakce

Ohniště může mít tisíc podob

Fantazii se meze nekladou. Poměrně oblíbené jsou mobilní typy ohnišť z dílny kovářů, které jsou dekorativní a zároveň praktické. Lze je po čase přemístit do jiné části zahrady, nejedná se tedy nutně o konečné řešení. Jindy můžete vydláždit plochu v trávníku a prostor pro oheň mírně zahloubit nebo obehnat kamennými bloky.

Stejně tak myslete na to, že nevšední zážitek připraví také vaření v kotlíku, proto byste měli mít možnost toto praktické nádobí pro vaření na ohni někam umístit či zavěsit. Pohodu u ohně bude do velké míry ovlivňovat také pohodlí při posezení. Nemusíte se nutně omezovat pouze zahradním nábytkem. Skvělou službu odvedou sedátka nařezaná z dřevěných trámů nebo celé trámy posazené do trávníku nebo zpevněného povrchu.

shutterstock-1035594388.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: Lucie Peukertová

9.3.2021 5:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist