Dušičkové dekorace

Dny se zkracují a potemnělé večery v nás vyvolávají vzpomínky na naše blízké, kteří už mezi námi nejsou. Jejich památku uctíváme nejčastěji smutečními dekoracemi ve tvaru věnců, květinami a zažehnutými svíčkami. Ne vždy se nám ale líbí dekorace, které lze pro tuto příležitost zakoupit. Někdy nás napadne vyrobit třeba věneček raději vlastnoručně.
shutterstock_1226484712-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Přírodní materiál je vždy zárukou, že dekorace nebude vypadat nepřirozeně. Někdy však i umělé materiály působí velmi zajímavě a nijak rušivě. Pěkné jsou věnečky z vřesu, tradiční věnečky ze slaměnek, ale třeba i takové, které snadno vytvoříme ze dvou druhů květů hortenzie.

Právě na takový budeme potřebovat slaměný nebo polystyrenový základ, vázací drát, nůž a dva druhy květů hortenzií. S přípravou však musíte začít tři týdny předem. Vyberte pěkně vybarvená květenství hortenzií ve dvou barvách nebo ze dvou různých druhů. Uřízněte je s dostatečně dlouhými stonky a postavte je do vázy. Na dno postačí nalít kolem 2 cm vody. Hortenzie v ní usušíte, nesmějí však stát na slunném místě, vybledly by. Voda ve váze zabrání tomu, aby se okvětní lístky hortenzií zkroutily. Po usušení už jen suché stonky seříznete do špičky asi 7 cm pod květenstvími, pak je zapíchněte do základu tak, aby se různé druhy, nebo barvy květů střídaly.

Základy na věnce si můžete ale také vyrobit sami. Použít k tomu můžete například březové proutí, musí být ještě čerstvé, jinak by se lámalo. Taktéž je možné splést základ věnce z lodyh přísavnou pětilistého anebo z mladých větviček vrby, které budete pravidelně kolem sebe vzájemně obmotávat.

 

Dalšími oblíbenými „Dušičkovými“ květinami jsou chryzantémy neboli listopadky. Hrnkové chryzantémy běžně zakoupíte v několika velikostech a také v různých barvách. Škála jejich odstínů je opravdu velmi široká. Na špici oblíbenosti se drží žlutá barva, po ní pak následuje   růžová,  bílá, fialová  a červená. Pokud je to jen trochu možné, při přemisťování na hrob je zapusťte do země, aby mohly čerpat vláhu a nevyschl jim kořenový bal.

Na velkou hrobku bude potřeba pořídit i velkou květinovou vazbu. Nahradit ji ale můžete velmi dobře sesazenou mísou z vřesovců. Svým charakterem pak tato osázená mísa bude připomínat krásu přírodních vřesovišť. Pokud nádobu osadíte různými barvami vřesovců například druhem Erica gracilis, výsledkem bude nádherná záplava zářivých barev, které na svém místě opravdu vyniknou. Vřesovce potřebují dobré odvodnění, a proto by nádoba rozhodně měla mít drenážní otvor. Ten překryjete střepem a nádobu do dvou třetin naplňte vhodnou zeminou – rašelinou nebo jinou, ale bez obsahu vápenitých složek. Lehce zeminu stlačte a uprostřed nádoby lopatkou vyhlubte jamku, do které osadíte středovou rostlinu, pak okolo ní vysazujte rostliny další. Vhodné barvy ke kombinaci jsou bílá a růžová. Aby rostliny stály vzpřímeně, dostatečně vždy stlačte zeminu kolem vysazené rostliny.

 

Hortenzie, šípky, plody třezalky nebo hlohyně, chryzantémy, macešky, vřesy a vřesovce to všechno jsou rostliny vhodné pro dušičkové dekorace. Nikdy nezklamou, vždy působí přirozeně a jsou krásné.

Text: Zuzana Bohdalová

29.10.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist