Ekologický kompostér usnadní manipulaci

Kompostování je přírodní aerobní proces, při kterém dochází k rozkladu organických odpadů působením živých organismů na bioorganominerální hmotu, to vše za přístupu vzduchu. Kompostování je vlastně tlení, díky němuž se z organického odpadu stává masa obsahující živiny a humus.
kompost-1100x618.jpgCelá galerie 5 Zdroj: shutterstock.com

Ideálními pomocníky při kompostování jsou nejrůznější kompostéry, se kterými se setkáváme nejčastěji v plastovém provedení. Bývají vyrobeny z recyklovaných plastů, jsou bez dna, aby byl zabezpečen kontakt s půdou a přístup mikroorganismů, červů a žížal. Vyvíjejí se však stále nové typy kompostérů, aby byl možný dostatečný přístup vzduchu, dostatečná ventilace a snadná manipulace.

Nejrůznějších kompostérů je na našem trhu k dostání mnoho variant, my se dnes však zaměříme na novinku na našem trhu, kterou je Ecomposter. Jedná se o unikátní patentovaný kompostér, který je pro snadné kompostování vyroben ve tvaru koule o průměru 80cm. Dodáván je včetně speciální základny s kuličkovými ložisky, což umožňuje mechanické otáčení koule. Ecompostér je opatřen dvěma otvory o různých velikostech pro vkládání bioodpadu a dále dvěma většími otvory pro vyjímání již zetleného kompostu.

Tento jedinečný kulovitý kompostér umožní snadnou manipulaci v rámci celé vaší zahrady. Můžete ho kdykoli přemístit na jiné stanoviště, a to bez větší námahy. Je dodáván v rozloženém stavu a jeho smontování do konečného tvaru není nijak složité. Tím, jak kompostér koulíte po zahradě, automaticky promícháváte jeho obsah. Přístup vzduchu dovnitř zajišťují otvory ve stěnách kompostéru. Velmi důležité je totiž při kompostování pravidelné míchání kompostu, aby se umožnil dostatečný přístup kyslíku, a to nejlépe 1x až 4x do měsíce. Je odolný vůči UV záření. Práce s ním se může stát i vítanou zábavou pro vaše děti.

Jeho celkový průměr činí 80 cm a objem 268 litrů. Hodí se pro zahrady do asi 500 m2. Cena se pohybuje okolo 4.000,- Kč. Vyrábí se ve dvou barevných provedeních, tmavě šedé a tmavě zelené, což je záměr, jelikož tmavá barva více pohlcuje teplo ze slunečního záření, a tak dochází k urychlení kompostovacího procesu.

Pro připomenutí uveďme, které suroviny lze a nelze kompostovat.

Lze kompostovat: popel ze dřeva, zbytky ovoce a zeleniny, posekanou trávu, menší větvičky, kůru, hobliny, třísky, piliny, ořechové skořápky, zbytky z kávy a čaje, mléčné produkty, trus hospodářských zvířat, listí, travní drny, lepenku, novinový papír a papírové ručníky.

Ke kompostování není vhodný popel z uhlí, a cigaret, oddenkový plevel, kosti, tuk, masové odřezky, pecky, slupky tropického ovoce, časopisy, chemicky ošetřené materiály ani listy napadené chorobami a samozřejmě ani kameny, sklo a plast.

Máte-li pocit, že váš kompost zapáchá a je cítit jako zkažená vejce, pravděpodobně je v něm více materiálu s nadměrným obsahem uhlíku.  Napravíte to přidáním listí nebo posekané trávy.

Jestliže z kompostu cítíte spíše zápach amoniaku, signalizuje to vysoký obsah dusíku a situaci vylepšíte přidáním kůry, pilin anebo dřevěných třísek.

Text: Zuzana Bohdalová

15.5.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist