Ekozahrada přinese krásu i užitek

Jak vypadá taková ekozahrada? Co se v ní má správně pěstovat a hlavně proč? Zjistili jsme pro vás!
ekozahrada-1-1100x618.pngCelá galerie 14 Zdroj: shutterstock.com

Ekozahradníci razí jasné heslo – investovat čas a energii pouze tam, kde to bude účelné. Proto vysazují rostliny, které jsou užitečné, jako například bylinky, léčivky, keře, z nichž se dá sklidit něco na zub a z okrasných rostlin jen ty, které se obejdou bez předpěstování, pikýrování a přesazování. V ekozahradách uvidíte spíše trvalky než letničky. A pokud se tu letničky přece jen objeví, budou to zcela jistě medonosné rostliny.

Čas strávený plánováním se vyplatí

Vybrat užitečné a přitom dobře vypadající trvalky zabere více práce ve fázi plánování zahrady, než při jejím samotném obhospodařování. Čas strávený plánováním se však ekozahradníkům vždy vyplatí. Pokud si vezmete na pomoc nějakou odbornou literaturu, jistě si nejen rozšíříte obzory, ale také objevíte velké množství rostlin, které budou pro pěstování ve vaší ekozahradě těmi pravými.

Myslete na výrazné dominanty

Když už jste se pustili do založení ekozahrady, jistě z ní nechcete mít jen nudnou plochu, která nebude pohledově nijak zajímavá. Každá zahrada potřebuje mít svůj tvar. Ten jí zajistí různě vysoké rostliny. Ty se stanou dominantami a přilákají k sobě nejen pohledy, ale často také celou řádku opylovačů.

Stát se jimi mohou například léčivky, jako je ostropestřec mariánský (Silybum marianum), kostival lékařský (Symphytum Officinale L.) nebo divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum).

Z rostlin oblíbených u hmyzu či ptactva pak máte na výběr například z náprstníků nachových (Digitalis purpurea), proskurníku topolovky (Alcea rosea) nebo máku setého (Papaver somniferum L.).

Jak si zajistit vláhu pro vlhkomilné rostliny

Stejně jako v přírodě, tak i v ekozahradě drží vláhu mulč a tlející dřevo. Díky tomu není třeba zalévat zahradu v letních vedrech ani na jižním svahu.

Čtěte také:

A víte, jak ještě můžete staré dřevo využít? Staré dřevěné klády nebo trámy můžete zakopat do země a nad ně pak vysadit vlhkomilné rostliny. Tlející dřevo bude po desítky let v půdě působit jako zásobárna vlhka pro kořeny vysazených rostlin.

Lesní trvalky můžete mít i v zahradě

Dřevo, kameny, kapradí a stinné místo vám umožní pěstovat v běžné zahradě i lesní trvalky. Skvěle se do tohoto prostoru budou hodit borůvky, klikvy a brusinky. Občas jim přidejte trochu lesní hrabanky nebo rašeliny, čímž jim zajistíte vhodné kyselé půdní prostředí.

Jak naložit s přemokřenými místy

Naopak, máte-li na zahradě trvale přemokřené místo, vysaďte do tohoto prostoru břízy. Tento trik využívali již i naši předkové. S pomocí bříz tak vysoušeli přemokřená místa. Pokud je na daném místě trvale přebytek vody, založte si na zahradě malou tůňku, v níž se rády zabydlí žáby a ptáci budou mít místo, kde se v letních parnech mohou zchladit.

Jak taková zahrada může vypadat, se podívejte v naší fotogalerii:

6.6.2022 7:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist