Exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu

Všude na světě žijí lidé, kteří se snaží odlišit; touží být něčím výjimeční. Originalita je mnohdy spojena s vysokými náklady. My vám poradíme, jak být originální a přesto nezruinovat svůj rodinný rozpočet. Pamatujte, že exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu. Každý, kdo uvidí vaši zahradu bude okouzlen.
tamarysek-tamarix-2-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Exotické dřeviny, které vaší zahradě budou slušet

Vyberte pro svou zahradu dřeviny, které ohromí nejen vás ale i každého, kdo půjde kolem. Zamilovali jste se při svých cestách po exotických krajích do keře, stromu či skalničky? Myslíte, že v našich podmínkách se jí nebude dařit? Ne vždy, to musí být pravda!

Exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu: Tamaryšek – Tamarix

Tamaryšek velmi dobře odolává extrémním přírodním podmínkám, takže se mu dobře daří v teplých i chladných oblastech.  Listy, jež jsou vybaveny speciálními žlázámi, vylučují slaný roztok, který po kontaktu se zemí znemožní výskyt dalších rostlin. Díky tomu se mu dostává potřebné vláhy, kterou potřebuje ke svému růstu. Vodu získává nejen díky tomuto důmyslnému systému, ale i pomocí kořenů, které vláhu pojmou z podzemních pramenů. Tamaryšek nejvíce okouzlí svým vzhledem. Drobné květy jsou nabaleny do hustých hroznů, které těsně obalují větve. Jakmile tohoto růžového krasavce spatříte, nebudete bez něj chtít odejít. Mezi nejčastěji pěstované Tamarixy patří odrůda parviflora, pentandra či tetrandra. Právě nyní je ta správná doba k jeho nákupu. Tamaryšek ocení slunečné, před větrem chráněné stanoviště.

Exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu: Ohňový strom – Delonix regia

Jeden z nejkrásněji kvetoucích stromů světa nese název Delonix regia. Tento až deset metrů vysoký strom pochází z Madagaskaru a jeho koruna, nápadně připomínající tvar deštníku je tvořena drobnými lístky. Díky téměř patnácti centimetrovým ohnivým květům se stal oblíbeným po celém světě. Chcete-li i vy vlastnit jednu z nejkrásnějších dřevin a mít radost z jejich famózních květů, budete ji muset věnovat čas a péči. Věřte však, že to stojí za to! V našich podmínkách pěstujeme Delonix nejčastěji v nádobě. Tu přes léto umístíme na slunečné stanoviště a na zimu ji přenášíme zpět domů. Zálivku omezíme na minimum a to až do jara, kdy začnou rašit nové výhony. Delonix lze dobře pěstovat také jako bonsaj. Semena této dřeviny zakoupíte zejména v internetových zahradnictvích.

Exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu: Jerlín Japonský – Sophora Japonica L.

Jerlín Japonský (také Sofora japonská), jak již samotný název napovídá, pochází z Japonska a Číny. Ani u nás není tento strom neznámý, pěstuje se zde od 19. století. Jerlín je nádherný strom, který můžete spatřit zejména v parcích či rozlehlých zahradách. Na pěstování je nenáročný, stačí mu slunné a teplé místo. Oproti výše uvedeným dřevinám se však nepyšní krásnými květy, ale velmi zajímavým kmenem a větvemi.

Exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu: Trubač kořenující – Campsis radicans

Tento Campsis, pocházející z jihovýchodu USA lze pěstovat také na kmínku. Přestože se jedná o kmínek v pravém slova smyslu, je velmi ohebný a proto potřebuje oporu. Ke správnému růstu mu dopřejte dobře propustnou, výživnou půdu /poradí si však i s mírně písčitou/ a zejména teplé a slunné prostředí. Jakmile bude keř zastíněn, nepokvete. Odměnou za dobré podmínky, vám bude bujně rostoucí popínavý keř, který krásně obroste zahradní pergoly a přikryje nevzhledné zídky. Jeho oranžové až červené květy trubkovitého tvaru dosahují délky téměř devíti centimetrů.

Kde a za kolik sehnat exotické rostliny

Všeobecně se exotické rostliny špatně shánějí. Máte-li však k dispozici internet a dostatek odhodlání, nebude to tak těžké. Spousta internetových zahradnictví, ale i soukromých prodejců prodává semena těchto rostlin za velmi příznivé ceny. Pěstování je sice o poznání zdlouhavější než při pořízení vzrostlé sazenice, ale na druhou stranu si svůj strom vypěstujete sami a o to více ho budete mít rádi.

Další inspirace ve článku Aby byl trávník krásný – vybíráme travní směsi

Autor: Markéta Konopová

19.4.2010 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist