Fazolový strom vyžene ze zahrady komáry

Katalpa je zajímavý okrasný strom, který čím dál častěji potkáte na zahradách a v parcích. Pyšní se velkými listy, krásným květem a zajímavými plody. Díky nim dostala svou přezdívku - indiánský fazolový strom nebo zelený slunečník. Jaké potřebuje podmínky k pěstování?
depositphotos_458791172_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Katalpa se vyjímá pěkně i v zahrádce u rodinného domku

Katalpa potřebuje prostor a svobodu

Díky svým vlastnostem dostala katalpa poetické přezdívky indiánský fazolový strom nebo zelený slunečník. Její tobolkovité plody skutečně připomínají fazole a rozložitá bohatá koruna zajistí stín a chládek i v nejteplejších letních dnech.

Tento strom není skutečně náročný, potřebuje hlavně dobře propustnou půdu a slunečné stanoviště. Odolný je i vůči chorobám a škůdcům, jen když panuje velké horko a vlhko, může se na něm objevit padlí, které ale lze ošetřit běžnými prostředky s obsahem mědi, které se aplikují proti tomuto plísňovému onemocnění.

Co ale potřebuje, to je prostor. U nás nejčastěji pěstovaný druh – katalpa trubačovitá – někdy dorůstá až do výšky 20 metrů a její koruna až 12 metrů do šířky. Nicméně existuje také zakrslý kultivar „Nana“, který se s výškou kolem 3 metrů a šířkou 2 – 4 metry hodí i do menších zahrad. Katalpy jsou nicméně rozené solitéry, pěkně se vyjímají třeba uprostřed trávníku, v rohu zahrady nebo u vchodu do domu.

Přírodní zavlažovače vzduchu

Katalpu můžete vysadit kdykoliv, ale nejvhodnější doba je na jaře, aby měl mladý stromek čas do zimy zakořenit. Pak přečká chlad a mráz bez úhony. Protože miluje teplo, světlo a sucho, potřebuje spíše suché stanoviště, nicméně mladé stromky je dobré alespoň jednou týdně zalévat, aby měly vláhu na zapuštění kořenů. Ale s kvalitní drenážní vrstvou zvládne katalpa i vlhčí půdní podmínky. Čerstvě vysazenou katalpu můžete přihnojit dusíkatým hnojivem, ale později už přihnojování není potřeba. Katalpy rostou poměrně rychle a jejich velké srdcovité listy mají báječnou schopnost odpařovat vodu, čímž zvlhčují okolí: i proto se tak často vysazují ve městech.

Pro katalpu jsou charakteristické krásné listy vonící po tabáku, což odpuzuje hmyz především nepříjemné komáry. Typické jsou pro ni také atraktivní květy, které objevující se na přelomu jara a léta. To se pak stromy obalí hrozny bílých květenství, která trochu připomínají kaštany. Ale pozor, kvetou jenom klasické katalpy, na zakrslých kultivarech se květy objevují jen velmi zřídka.

30.8.2023 12:31| autor: Romana Slaninová | zdroj: www.abecedazahrady.cz, www.dumaazahrada.cz, www.modernizahrada.cz
Více o tématu: katalpapěstování katalpy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist