Fiala šedivá přinese do vaší zahrady barvy

Milujete ve své zahradě druhovou pestrost a krásné barvy? Pak je květinou pro vás a vaši zahradu fiala šedivá neboli levkoje. Okouzlí vás nejen svými nádhernými barvami, ale i svou omamnou vůní. Při včasném výsevu si ji můžete vypěstovat sami a zkrášlit s ní jak záhony v zahradě, tak nádoby na terase nebo okenní truhlíky.
fiala-sediva-matthiola-incana-92-1100x618.jpgCelá galerie 14 Zdroj: shutterstock.com

Zelené nebo šedé listy

Dnes se pěstují takřka výhradně plnokvěté kultivary fialy šedivé (Matthiola incana). Je snadné je rozeznat již ve fázi semenáčků, neboť plnokvěté kultivary mají světle zelené listy, zatímco kultivary s jednoduchými květy mají listy šedozelené. Někdo letní fialy s jednoduchým květem z výsevu odstraňuje. Není to však potřeba, i ony vypadají pěkně, jen mají o něco chudší květenství.

Z historie rostlin

Na našem území byla prvně fiala šedivá (letní) zaznamenána v roce 1877. Původem se jedná o rostlinu pocházející ze Středozemí. Postupně se dostávala nejen do Afriky, Malé Asie, ale i do Evropy, kdy byla zcela cíleně dále šířena.

V Severní Americe a Austrálii se dostala levkoje do volné přírody a zdomácněla tam. Nyní je v našich podmínkách považována za letničku nebo dvouletku, výjimečně za rostlinu krátkodobě vytrvalou.

Jaké podmínky připravit pro fialu

Letní fialy vyžadují ke svému zdárnému růstu půdu dobře zásobenou živinami, slunné umístění a neutrální až mírně zásaditou nejlépe písčitohlinitou půdu. Větvené lodyhy rostlin mohou dosáhnout výšky až 20 cm. Rostliny mají hrubý kořen, z něhož vyrůstá množství drobných bočních kořínků.

Květy voní po vanilce

Květy letních fial voní po vanilce. Tato příjemná vůně je jedním z jejich charakteristických znaků. Mají obvykle chlupaté stopky a vyrůstají v řídkém hroznu.

Plodem jsou šešule. Množení semeny přináší pouze rostliny s jednoduchými květy. Převážně křížením bylo vypěstováno na 100 kultivarů. Nejčastěji mají hnědé, žluté nebo bílé, fialové nebo růžové květy. Šlechtěné rostliny bývají plnokvěté.

Potřebný je včasný výsev

Pokud jste se rozhodli vypěstovat si letní fialy sami, musíte začít včasným výsevem, ideálně již v únoru. V druhé půlce května pak sazeničky vysaďte na venkovní záhony. Pěstujete-li levkoje v chladnějších oblastech, počítejte s tím, že se zde budou chovat spíše jako dvouletky. Výsev se zde provádí v červenci a rostliny pak přezimují a vykvetou v následujícím roce brzy zjara.

Fialy letní můžete bez obav pěstovat na celém našem území. Hodí se prakticky všude, jak do volných záhonů, tak do záhonů kombinovaných s letničkami nebo trvalkami a uplatní se i v truhlících nebo v přenosných nádobách určených pro terasy.

14.6.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist