Fíkovník smokvoň

fikovnik-smokvon-ficus-carica-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Fíkovník smokvoň (Ficus caria) je opadavý keř nebo nevysoký, ale v dospělosti rozložitý strom s typickými „adamovými“ dlanitými listy. Strom v přírodě dorůstá obvykle výšky 3 až 5 m, někdy i 10 m. Plodem je dutá kulovitá nebo hruškovitá bobule, na samičích rostlinách v podobě jedlých fíků, na samčích rostlinách vznikají obvykle nejedlá plodenství, tzv. kaprifíky.

Botanický název Ficus caria
Kategorie Listnaté keře
Čeleď Morušovníkovité
Pěstování Fíkovník miluje slunce, klidně i žhavý letní polední úpal. Proto mu vyberte místo na jižní straně, nejlépe u zdi domu, která mu v zimě přece jen trochu přitopí a pomůže mu překonat období mrazů. Dobře chránit je třeba hlavně mladé stromky, které se u nás často u stěn tvarují spíše do podoby rozvětvených keřů na nízkém kmínku. Starší stromy jsou odolnější. Fíkovník potřebuje vápenitou půdu, nemá rád dusíkatá hnojiva. Dnes existuje řada kultivarů vhodných pro naše podnebné pásmo, prvních plodů se dočkáte již po dvou až třech letech, desetiletý strom nese i několik kilo sladkých fíků.
Zajímavosti Původem z Asie.
Zdroj http://www.magazinzahrada.cz/stromy-a-kere/exoticke-ovoce-na-okrasnych-stromech.html
17.6.2012 7:05
Více o tématu: Morušovníkovité

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist