Fontánky přinášejí do zahrady klid i dynamiku

Relaxovat v zahradě a poslouchat zurčící fontánku - to je sen nejednoho nového majitele zahrady. Před horkým létem není nic lepšího, než do zahrady v nějaké podobě dostat vodu. Nechcete-li se pouštět do velkých prací a začít kopat třeba jezírko, zaměřte se na malé fontány a fontánky.
fontana-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Voda je živel protikladů: klidu, rozjímání a harmonie – ale také změny a dynamiky. Obojí v sobě dokonale spojuje zahradní fontánka. Voda v ní často tvoří krásné kompozice a fontánka vnáší do zahrady nejen příjemné mikroklima, ale také klid a uvolnění; tichý, zurčivý zvuk vody v pohybu v nás vyvolává pozitivní emoce. Zahradní fontánky bývají pojednány z rozličných materiálů jako je bambus, pískovec, umělý pískovec, žula. Vybrat si ale můžete i fontánky keramické nebo dřevěné. Klasické fontánky mají své větší předchůdce v zámeckých klasicistních zahradách. Voda tady volně přepadává z vyšší sekce do nižší. U jiných fontánek voda tryská vzhůru pod tlakem a jedná se tak už o vodotrysk. Fontánky obsahují malé nebo větší čerpadlo, některé z nich  vyžadují umístění v dosahu 230 V.

Kamenné fontánky – efektní spojení kamene a vody

Kamenné fontánky v cenách od 3 do 20 tisíc korun má v sortimentu alfa-naradi.cz. Tryskající voda je podsvícená LED, takže i za tmy jsou zahradní fontánky ve tvaru koulí, válců a různých skulptur velmi efektní. Na adrese kameno-komarek.cz naleznete fontánky v různých cenách a z různých materiálů – převládá tady žula, onyx, pískovec, mramor.

​Vodotrysk do trávníku i na terasu

Další typ fontánky je určen k zabudování do trávníku; fontánku tvoří pouze plochý disk s tryskou. Obdobná fontánka, určená k postavení na terasu nebo do zimní zahrady, má podobu ploché misky nebo květináče. Oba typy stojí kolem 2000 korun a najdete je na adrese fontanky-jezirka.cz.

Bambus a voda – příležitost k meditaci

Chinawall.cz nabízí přírodní fontánky z bambusu. Stojí kolem 900 korun a vybrat si lze bambusové kaskády nebo třeba variantu s klapátkem, kdy voda nejdříve dopadá na vahadlo. Výsledkem je příjemný tlumený zvuk. Bambusové fontánky podtrhují klid zahrady, její relaxační roli. Své místo tak najdou nejlépe v nejklidnější, meditační části zahrady.

Fontánky z dalších materiálů

Jiné fontánky najdete na zahrady-jezirka.cz. Příkladně fontánku za 2000 korun z materiálu poly natur, který vypadá jako žula. Fontanky-jezirka.cz prodávají mimo jiné zahradní fontánky keramické.

O jiných předmětech, dodávajících zahradě osobitost, čtěte v článku Keramika – půvabná součást naší zahrady.

Alena Jansová

11.6.2010 11:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist