Fothergilla neboli kuska – opadavý keř s historií dlouhou miliony let

Okrasné opadavé keře kvetoucí zároveň s rašícími listy. I tak by se daly charakterizovat fothergily neboli kusky. Nejen v předjaří díky svým netradičním květům, ale i na podzim nás dokážou překvapit, a to svou bohatou škálou podzimního vybarvení listů. Stáří tohoto rodu je odhadováno na desítky milionů let. Původem jsou tyto keře ze Severní Ameriky. V našich podmínkách jsou mrazuvzdorné.

Fothergily řadíme mezi vilínovité

Fothergilla (česky fothergila nebo kuska) je keř, který řadíme mezi vilínovité – Hamamelidaceae. A o vilínech je známé, že často vykvétají už v předjaří, ještě dříve, než se olistí. Fothergily mají dlouhou historii, která sahá až do třetihor. To dokazují fosilie tohoto rodu dosahující stáří okolo 50 milionů let.

Vzhled rostliny

Velikost těchto opadavých keřů záleží výhradně na jednotlivých druzích a pohybuje se běžně od 50 přes 90 až po 200 cm. Fothergilla major může narůst ale i mnohem více.

Plody kusky jsou štětinaté plstnaté tobolky vejčitého tvaru. Listy jsou jednoduché krátce řapíkaté a hrubě zubaté. Květy jsou oboupohlavné vonné a rostou v koncových hlávkách či klasech. Semena mají lesklou červenavě hnědou barvu.

Pěstební podmínky

Fothergilly jsou vápnostřežné rostliny, to znamená, že vyžadují kyselou půdu. Vyhovuje jim nejvíce rašelina. Měla by být vlhčí, nikoli však bažinatá. Ideální je pro ně umístění na slunci, snesou ale i polostín.

Vysadit je můžeme do vřesovišť, na rašelinové záhony a na jiná stanoviště s kyselým pH. Rostou pozvolna a na podzim ozdobí zahradu nádherně vybarvenými listy.

Množení rostliny

Fothergilly je možné množit nejen řízkováním a hřížením, ale i semeny. Než zakoření hříženci, může to trvat i 2 roky. Je to tedy poměrně zdlouhavý způsob množení. Semena je však nutno stratifikovat, což znamená po určitou dobu udržovat v chladu, poté vyklíčí rovněž až po 2 nebo dokonce i po více letech.

Nejznámější druhy

Fothergilla gardenii (fothergila Gardenova) nabídne odrůdy: ‚Blue Mist‘ – velikost 90 x 90 cm, bílé vonné květy, ‚Jane Platt‘ – 150 cm vysoká, bohatě kvete, květy jsou větší, ‚Mt. Airy‘ vzpřímený, 150 cm vysoký keř, početné bílé květy. Při opadu mají listy nápadnou barvu, nejčastěji zelenožlutou až žlutočervenou.

Fothergilla major (fothergila větší) dorůstá výšky obvykle 150–300 cm, ale může dosáhnout na výšku až 650 cm. Podzimní zbarvení listů je žluté až žlutočervené.

Fothergilla monticola (fothergila horská) dorůstá do 2 metrů. Má drsné chlupaté letorosty. Listy jsou velké 6–12 cm a jsou zelené, na podzim se zbarvují dožluta a dočervena. Květy jsou vonné smetanově bílé a rozkvétají zároveň s rašícími listy.

Všechny druhy jsou v našich podmínkách mrazuvzdorné, tudíž není třeba se jejich výsadby do našich zahrad obávat.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

31.1.2018 4:00

Čtěte dále

  • shutterstock_2273463287-729x410.jpg

  • Nejnovější

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist