Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Kozlík lékařský mnozí z nás znají spíše jako okrasnou rostlinu s aromatickými květy. Naše babičky ho ale znaly spíše jako účinnou léčivku, která je díky širokým možnostem uplatnění aktuální i dnes. U této rostliny nás zajímá hlavně kořen, který se sbírá na podzim a dá se z něj připravit účinná alkoholová tinktura nebo odvar. Na co se tato bylinka používá nejčastěji? Tak třeba při nervovém vypětí nespavosti nebo při migréně, tím ale účinky kozlíku rozhodně nekončí.
z-kozliku-se-casto-vyrabi-alkoholova-tinktura-na-dobry-spanek-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Pěstování kozlíku lékařského (Valeriana officinalis) není žádný problém, bude se mu dařit na plném slunci a poroste dobře i v polostínu. Jediné, co opravdu nutně potřebuje, je dostatek místa a hlubší půdu, ve které se budou moci rozrůst jeho léčivé kořeny. Pokud si ho vysadíte na zahradu, může se také stát, že vám ji poněkud zaplevelí, snadno se totiž vysévá a jeho semenáčky tak můžete objevit i na kuriózních místech, jako jsou třeba spáry ve dlažbě.

Co sbíráme a jaké jsou léčivé vlastnosti kozlíku

Léčivé látky jsou u této bylinky skryté v kořenu, který sbíráme na podzim, tedy hned, jak odumře nadzemní část a všechny léčivé látky se zatáhnou do kořene. Ten sušíme nejlépe nakrájený na menší kousky.

Je až obdivuhodné, jakou roli hrál baldrián, jak se také kozlíku lidově říká, v běžném životě. Mnohdy byl opředen různými pověstmi. Zavěšoval se nade dveře, a pokud se rozhoupal při vstupu některé osoby do místnosti, znamenalo to, že má dotyčný špatné úmysly. Jindy se zase dával do postele rodičce s tím, že se věřilo, že kozlík ochrání právě narozené děťátko… a mohli bychom pokračovat ještě dále.

Kozlík prostě měly rády i generace před námi, a čím to bylo? Je to totiž jedna z nejúčinnějších bylinek na léčbu nervů. Dokáže působit stimulačně i uklidňujícím dojmem. Ve chvílích psychické únavy dokáže nabudit, v jiném případě zase skvěle uklidňuje.

Na trhu se setkáte také s kozlíkovými kapkami, což je alkoholová tinktura užívaná po kapkách. Je to ideální přírodní lék na nervy či únavu, ale podporuje také dobrý spánek. Kromě této účinnosti se kozlík používá také jako přírodní prostředek pro tlumení různých druhů křečí a dokonce podporuje trávení. Lze ho užívat ve formě kapek nebo bylinného nálevu ve spojení s dalšími bylinkami. Na trhu lze sehnat také tobolky s obsahem kozlíku, které většinou obsahují i jinou složku, jako například vitamin C.

Dávkování a užití

Kozlík bychom neměli užívat v silných koncentracích a dlouhodobě, v menším množství a při občasném užití je ovšem neškodný. Baldriánské kapky se užívají dvakrát denně po 1 až 2 ml, záleží na dávkování uvedeném výrobcem.

Recepty s kozlíkem lékařským, které můžete vyzkoušet i vy:

Bylinkový čaj na uklidnění nervů před spaním

Na přípravu nálevu o objemu 1 l budete potřebovat 2 vrchovaté polévkové lžíce směsi bylin:

  • 1 polévková lžíce kořene kozlíku lékařského
  • 1 polévková lžíce šištic chmele otáčivého
  • 1 polévková lžíce květů heřmánku pravého
  • 1 polévková lžíce květů lípy malolisté

Čaj na dobrý spánek

Na přípravu nálevu o objemu 1 l budete potřebovat 2 vrchovaté polévkové lžíce směsi bylin:

  • 1 polévková lžíce kořene kozlíku lékařského
  • 2 polévkové lžíce listů meduňky lékařské
  • 1 polévková lžíce kvetoucí natě třezalky tečkované
  • 1 polévková lžíce kvetoucí natě levandule lékařské

Poznámka: Kořen kozlíku nechte louhovat 12 hodin ve studené vodě, až poté ho přidejte k nálevu z ostatních bylin. Kořen nikdy nevaříme!

 

10.9.2019 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist