Fotogenická a ušlechtilá hortenzie

V zámeckých zahradách mívaly své místo vysoké a rozložité keře hortenzie. Nádherná vznosná a vděčná květina, která variuje svůj barevný odstín podle typu stanoviště, zdobí i dnes zahrady honosných vil i letních chat. Její půvab a barevná krása povznese i obyčejnou zahradu na zahradu luxusní.
hortenzie-hydrangea-1-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

​Hortenzie má svůj domov v Číně a Japonsku. U nás se objevila v 19. století a ihned se stala oblíbenou květinou luxusních zahrad i lázeňských a městských parků. Vyhraďte krásné hortenzii viditelné místo i na své zahradě. Podle toho, jaká je na daném místě zemina, tak se zabarví květy: v kyselejší půdě budou více do modra, v alkalické převládnou červené tóny.  Hortenzie má ráda hodně světla, ale ne zničující letní úpal. Platí, že čím více slunce, tím více musíte hortenzii zalévat. Zapomenete-li, může rychle uschnout.

Květina háklivá na druh vody

Hortenzie je tak trochu kouzelná květina – zkuste ji zalévat normální tvrdou pitnou vodou a brzy se její květy změní z modré na růžovou. A tak pokud chcete mít i nadále záhon hortenzií v sladce růžové barvě, musíte jim dopřát zálivku měkkou dešťovou vodou. Půda kolem kořenů přitom musí být stále vlhká. Od září pak zálivku zredukujte.

​Aby hortenzie dobře prospívala

Hortenzie jsou citlivé na vymrzání, proto se vyhněte studenému stanovišti a keře zasaďte na chráněné místo v zahradě. Třeba k jihozápadnímu roku domu, na jižní trávník a podobně. Přes zimu dobře chraňte přihrnutou zeminou a ještě slaměnou rohoží nebo chvojím. Hortenzie je velmi vděčná a dlouhověká rostlina – pokvete i 15-20 let. Aby keře hortenzie byly košaté, tvarujte je každoročním seříznutím. Hortenzie v různých barvách (bílé, růžové, fialové, modré) prodávají mnohá zahradnictví, jako například hruska-skolky.cz nebo zahradnictviskochovice.cz.

TIP: Existuje také pnoucí neboli řapíkatá hortenzie, která upřednostňuje stín až polostín. Potřebuje silnou oporu: bude se pnout až do výšky 6-15 metrů. Kromě plochých květů má i efektní listy, zbarvující se na podzim do žluta. Hortenzii pnoucí prodává firma vanovi.cz. nebo ekozahradnictvi.cz.

O jiných nápadných keřích našich zahrad si přečtěte v článku Motýlí keř miluje slunce.

Alena Jansová

26.7.2010 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist