Fotonávod: Postavte si vlastní hmyzí hotel šitý na míru vaší zahradě

V posledních letech se ekologie a přírodní zahrady skloňují ve všech pádech, a není se rozhodně čemu divit. Přírodě blízké hospodaření na zahradě umožňuje lepší poznání fungování přírodních cyklů a navíc otevírá zcela jiné obzory. Na takové zahradě je chemickým přípravkům vstup zakázán, a proto je nutné na pozemek nalákat užitečné pomocníky, kteří pomohou nastolit rovnováhu v ekosystému. Jednou z možností je nabídnout hmyzím pomocníkům hmyzí hotel. Podívejme se, jak se takový domek staví.

Povědomí o dopadu synteticky vyráběných prostředků určených pro „ochranu“ rostlin na životní prostředí vede širokou zahradnickou veřejnost ke stále většímu zájmu o permakulturní a přírodní zahrady, ve kterých je vše krásné zároveň i užitečné. Vystačíte si zde s přírodními materiály, vlastním kompostem, vlastní listovkou či účelně zachycenou vodou ze střech. Občas musí na pomoc přispěchat nějaká ta bylinná jícha, která doplní potřebné živiny do půdy nebo zahubí úporného škůdce i chorobu.

Pokud přecházíte z klasické okrasné zahrady na tu přírodní, počítejte s tím, že bude chvilku trvat, než se na zahradě vše ustálí a najede do normálních kolejí. Abyste tomu trošku pomohli, pozvěte na svou zahradu hmyzí pomocníky, kteří vám pomohou s regulací mšic, svilušek a dalšími obtížných škůdců, kteří vám jen tak nedají spát.

Je hned několik způsobů, jak užitečný hmyz nalákat do zahrady a připravit mu vhodné podmínky pro život. Vždy je nejlepší kombinovat několik způsobů, které nabídnou jak stanoviště včetně důležitého zimoviště, tak i obživu. Pokud tedy na zahradě vytvoříte několik trvalkových záhonů či keřových výsadeb a doplníte je hmyzím domkem nebo alespoň květináčem vycpaným slámou pro škvory, uvidíte na své zahradě učiněný zázrak.

Jestliže vám není cizí ani domácí tvorba ze dřeva, určitě vás nadchne výroba vlastního hotelu, se kterým vám pomohou i vaše děti. Ty navíc budou moci neustále pozorovat dění v přírodní zahradě a tak se budou učit přirozené cykly v přírodě.

Hmyzí domek do každé zahrady

Stavba hmyzího hotelu není finančně ani časově náročná. Budete na nic potřebovat chemicky neošetřené dřevo, vruty nebo hřebíky, síť s jemnými oky a přírodní materiály na výplň jednotlivých poliček. S čistým svědomím použijte pro stavbu starší dřevo, to se bude hmyzu líbit mnohem více než čerstvě zpracované. Zapomeňte na jakékoliv nátěry. Hmyzu někdy vadí dokonce i ty ekologicky šetrné. Estetické pojetí domku závisí na vás a vaší fantazii. Pokud si nějaký ten domek vyrobíte, umístěte ho na klidné místo na zahradě. Skvěle vynikne v bohatě kvetoucím trvalkovém záhonu na slunci nebo v klidném a ničím nerušeném koutku mezi domácími druhy keřů.

Vhodné materiály

Celkové fungování hmyzího hotelu ovlivní také použité výplňové materiály v jednotlivých poličkách. Skvělou práci odvede sláma, seno, smrkové šišky, kusy dřeva, rákos, bambus, mech, cihly nebo třeba kameny a cihly.

 

24.8.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist