Galerie rozkvetlých stromů a keřů na vaší zahradě

S jarem se všechno probouzí k novému životu. V našem podnebném pásmu mají dřeviny jen pár měsíců na to, aby stihly přinést plody. Na květ tedy nasazují velice brzy a záplava květů, jimiž mnohé z nich lákají nejen hmyz, ale i naše po zimě ospalé oči, patří k nejkrásnějším momentům roku.
shutterstock_380427157-1100x618.jpgCelá galerie 5 Zdroj: shutterstock.com

AStromy a velké keře tvoří základní okrasné pilíře každé zahrady. Nezáleží na tom, jestli jde o strom okrasný nebo ovocný, jeho vzrůst a rozložitost koruny jsou základním rysem zahrady, kterého si každý všimne na první pohled. U nás se sice hodně rozmohly jehličnany, protože jsou zelené po celý rok, do tradiční české zahrady ale vlastně nepatří. V ní má na jaře kvést a pak až do podzimu zdobit listem, případně plody, dobře ošetřovaný listnáč. Květy přitom nemusí být nápadné vzhledem, ale třeba vůní. Vždyť třeba lípa je náš národní strom…

Podívejme se ale na galerii stromů, které nám jaro ozdobí květy. Nejdříve ty ovocné. Kdo má chráněné místo, kde nehrozí velký jarní mráz, může se těšit z velmi časných bílých květů meruněk a růžových broskvoní. Oba stromy se pěstují hlavně jako polokmeny nebo čtvrtkmeny, nikdy tedy nebudou tak vysoké, že by vám stínily do oken. Podobně můžete pod okny třeba i na předzahrádce pěstovat zákrsky jabloní a hrušní, jejich větve můžete vést do široka po drátech a dočkáte se nejen záplavy jarních květů, ale později i bohaté úrody. Brzy rozkvétají také třešně, které mají květy bílé i růžové podle odrůdy. Později pak nasazují višně s trsy bílých kvítků na koncích větviček. Pokud nemáte moc místa pro několik ovocných stromů a chcete se kochat různými barvami květů i chutěmi odrůd, zkuste na jeden kmen naroubovat více odrůd. Jde to prakticky u všech ovocných stromů, ale směs odrůd i podnož si nechte raději doporučit odborníkem.

Vybrat jeden z kvetoucích okrasných stromů je oříšek, protože těžko volit mezi načechranou nádherou japonských třešní, které jsou několik týdnů doslova obalené plnými bílými, růžovými až červenými květy a třeba dokonalou elegancí obrovských květů magnólií. Neměli bychom ale zapomínat i na tradiční kvetoucí okrasné stromyjírovec maďal (kaštan koňský) se svíčkami bílých i růžových květů a kaštanovník setý s jedlými plody, na jaře s dlouhými huňatými trsy květů. Nádhernými trsy kvítků kvetou i dnes populární velkolisté katalpy. Kdo si přeje něco opravdu zvláštního, může vysadit třeba paulovnii plstnatou s hrozny modrých květů nebo mimořádně efektní Laburnocytisus Adamii, kuriozního křížence s hrozny květů ve dvou barvách – žluté a růžové.

Nesmíme zapomenout ani na jarní květy okrasných keřů. Forsitie svými žlutě obalenými větvičkami doslova hlásí, že jaro je tady. Brzy se přidávají bílé tavolníky i růžové vajgélie s většími trubkovitými květy, vykvetou žluté hrozny na štědřencích a opojně vonící bílá záplava na pustorylech. O něco později pak rozkvetou na prohřátých zdech popínavé vistárie s dlouhými hrozny fialových květů. A nesmíme zapomenou ani na azalky a rododendrony, jejichž obrovské květy mnoha barev i vůní jsou dokonalou dekorativní korunou jarní zahrady.

Text: Gabriela Koulová

12.3.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist