Galerie zahradních stylů – zahrada venkovská, městská a minimalistická

Největší chybou při tvorbě zahrady je neucelenost zahradní stylu. Mnohdy totiž kombinujeme různé nálady v jedné zahradě. Není tedy výjimkou, že se při procházce po své rozkvetlé oáze v každé části vyskytnete v jiném koutě světa, jenže to je chyba. Zasvěťte svou zahradu vždy jen jednomu z nich, ukážeme vám, co je typické pro trojici nejoblíbenějších stylů.
minimalisticka-zahrada-je-zalozena-na-malem-mnozstvi-prvku-i-druhu-rostlin-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: Lucie Peukertová

Asi největším problémem velké části českých zahrad je až „překombinovanost“ stylů. Každý si totiž svou zahradu utváří dle svých představ a sem tam do ní koupí i prvky zcela odlišného pojetí.

Pozor si dávejte na kombinaci rozdílných stylů, zvláště asijské vlivy budou vždy doslova volat o pozornost a ani v malém množství či měřítku neumožní vyniknout zbytku zahrady.

Jakému stylu ale svou zahradu zasvětit? Máte rádi vliv venkova nebo naopak čistou a vzhledově jednoduchou kompozici nebo dokonce městský formální vliv?

Venkovská zahrada je blízká přírodě

Se zahradními styly to mnohdy není tak úplně jednoduché, některé z nich si totiž nerozporují, ba naopak se mohou dokonce zajímavě doplňovat. Ostrou hranici mezi sebou nemají ani zahrady venkovské a ty přírodní, oboje se totiž může snoubit na jediném pozemku. Povaha těchto zahrad je obdobná.

Pro venkovskou zahradu je poměrně typický až přírodní ráz zahrady, nikoli ovšem výhradně permakulturní. Dokonce i venkovská zahrada může mít formální znaky, je pro ní ale typická druhová pestrost, bývají zde více zastoupeny jedlé či léčivé rostliny a nezastupitelnou roli tu hrají také rostliny kvetoucí.

Venkovskou zahradu si představte jako multifunkční zahradní prostor určený pro seberealizaci ve všech směrech. Můžete zde v klidu odpočívat pod korunou vzrostlého stromu, ale určitě se tu najde místo i pro užitkovou zahradu, která zajistí čerstvou a zdravou sklizeň.

Mezi další běžné rysy venkovské zahrady patří také mnohem větší rozloha ve srovnání s městským prostředím, kde plochu pozemků tlačí dolů vysoká pořizovací cena. Větší pozemek ovšem nebývá pro každého terno, proto se snížení potřeby údržby řeší několika způsoby.

Pro každého „velký“ pozemek znamená trochu něco jiného, pro jednoho je to zahrada o ploše i menší než 2000 metrů čtverečních, jiní zase za velký pozemek považují ten s rozlohou větší než 4000 metrů čtverečních.

Ať tak či jinak, potřeba údržby se zvláště ve venkovských zahradách snižuje zakládáním některých prvků. Dobrým příkladem jsou květnaté louky či ovocné sady. Ano, ani tady to není zcela bez práce, ale přeci jenom je velký rozdíl mezi dvěma sečemi květnaté louky a péčí o trvalkové rabato, které vyžaduje nejen zálivku a pletí, ale také vyštipování odkvetlých květů a doplňování mulčovacích materiálů.

Blízkost k přírodě znamená nejen druhovou diverzitu založených výsadeb, ale také snížení spotřeby syntetických postřiků a hnojiv. Tento zahradní styl je navíc přátelský i k užitečným živočichům a respektuje přírodní proměny během roku.

Městská zahrada s moderními prvky

S trochu jiným pojetím počítejte v zahradě městské. Ta bývá ovlivňována v mnohem větším měřítku současnými architektonickými trendy a plní úlohu především okrasného prostoru, který se udržuje i pomocí syntetických prostředků. Samozřejmě i městská zahrada může být založená na ekologických základech, u většiny tomu ale tak úplně není.

Důležitými prvky bývají výsadby či opatření stavební povahy zajišťující i v tak stěsnaném prostoru pocit soukromí. Zahrada více bojuje s různými rušivými elementy z okolí, jako je hluk a případně i zvýšená prašnost.

Oproti zahradě venkovské zde najdete více vegetačních prvků náročných na údržbu. Dobrým příkladem jsou živé ploty a stěny, trávník převažuje okrasný s intenzivní údržbou, která se skládá z pravidelné seče, hnojení, zálivky i vertikutace. Vše musí být perfektní a přesné, ale i tady se najdou výjimky, přesto lze městskou zahradu považovat za ryze moderní architektonický styl.

Minimalismus nejen v interiéru

V současné době se na zahradě i v domácnosti setkáte se dvěma oblíbenými pojmy. Tím prvním je zero waste, tedy bezodpadové hospodaření a tím druhým je minimalismus. Možná i vás minimalistické smýšlení uchvátilo a na jeho základě jste si uklidili domácnost. Jenže tím to končit nemusí, i zahrada může být tomuto životnímu stylu přizpůsobena.

Základem je jednoduchá a designově ničím nerušená kompozice. Nebývá nijak vzácné, že tyto zahrady tvoří mnohdy výhradně udržovaný trávník a odpočinková terasa. Poměrně oblíbené jsou v minimalistických zahradách také solitérní či skupinové výsadby stromů přírodních forem a barev.

Zahrada bývá vzhledově podřízena architektuře moderního domu, nesmí ji nijak narušovat, jen ji střídmě doplňuje a podtrhuje svoji přirozenou krásou a architektonickou čistotou.

 

4.10.2022 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist