Geometrie v zahradě

Je pochopitelné, že jen některé ze zahradních stylů v sobě zahrnují práci s geometrickými prvky. Styly zahrad se však v současnosti velmi často stírají, nebo splývají a vznikají tak velmi neotřelé možnosti a doslova celé nové umělecké formy. Navazují se rovněž nová spojení mezi architekturou zahrad a uměním zahradní tvorby. Ta je už v současnosti považována za mnohem dynamičtější a také společensky významnější, než tomu bývalo v minulosti.
shutterstock_101172373-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Nejznámějším stylem, který v sobě zahrnuje mnoho geometrických prvků, je styl formálních zahrad. Ačkoli jsou principy, podle kterých se řídí výsadba formálních zahrad, jasně dané, jedná se o styl velmi přizpůsobivý. Ať už je to naprosto osově souměrná celková dispozice anebo jen vybrané některé prvky mají charakteristické geometricky dané rozměry, je možné s tímto stylem pracovat nejrůznějšími způsoby. Další z možností je zvolit jednu dominantnější osu a k ní přičleňovat pravoúhle založené záhony, ty pak změkčit výsadbou romanticky působících květin. Způsobů je mnoho.

Není to však jen formální styl, který v sobě zahrnuje geometrické prvky.  Geometrii naleznete také často v zahradách městských, moderních, konceptuálních, minimalistických a modernistických. Marně byste ji však hledali v zahradách venkovských.

I v zahradách, které jsou charakteristické svou kombinací stylů, je možné se s geometrií setkat. Zvláště v návrzích eklekticky propojených zahrad může být práce s geometrickými prvky zábavná činnost. Obvyklá pravidla tvorby zahrad tu příliš neplatí, a tak je možné se zde setkat například s jednou ústřední barvou tvořící základ a na ni napojenými výsadbami anebo naopak s větším množstvím jasných a výrazných tónů tvořících vzájemná propojení jednotlivých dílů zahrady.

Geometrie v zahradě se může projevit mnoha způsoby, ať už je to například tvarovaná zeleň, ornamentální živé ploty, kontrastní prvky, symetrické vodní prvky anebo zjemňující výsadby uprostřed přísně pravoúhlých chodníčků. Geometrii do zahrady vnesete rovněž propojením formálních prvků s neformálními anebo střídáním různých druhů materiálů.

Někde je geometrie zastoupena například nakloněnými kamennými bloky vystupujícími ze zahradního jezírka, jinde to může být zahradní posezení vyvedené z betonových bloků a v jiné zahradě zase chodník z pravidelných dlaždic, které střídá zatravněná plocha stejného rozměru a tvaru. Stejně tak jako u jiných typů zahrad, i u zahrad s důrazem kladeným na geometrii je kombinování doslova studnicí nápadů a zároveň skvělým prostředkem ke stírání rozdílů jednotlivých zahradních stylů.

Text: Zuzana Bohdalová

18.2.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist