Germini (Minigerbera)

germini-mini-gerbera-gerbera-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Je to okouzlující menší varianta nám velmi dobře známých gerber. Má stejný původ jako slunečnice a patří mezi Asteraceae – hvězdicovité čili složnokvěté. Jejich malá velikost je předurčuje jako skvělou doplňkovou květinu do velkých kytic a aranží.

Jednotlivé květy (maximálně dvojité) vyrůstají z listové růžice na stonku vysokém mezi 12 až 18 cm. Jejich původní barvou je červená, ale šlechtěním za mnoho let se podařilo získat barvy, jako jsou žlutá, oranžová a mnohé další varianty pastelových barev. Středy květů jsou bronzově žluté terčíky.

Pochází z Jižní Afriky, ze Svazijska. Je známá i jako Transvaalská kopretina anebo Barbertonská kopretina. Řadí se k trvalkám. U nás je však pěstujeme obvykle pouze jako pokojové rostliny v nádobách, jelikož nejsou mrazuvzdorné.

Botanický název Gerbera jamesonii
Kategorie Květiny
Čeleď Složnokvěté (hvězdnicovité)
Pěstování Vyžadují slunné místo přes den a v noci chladněji, to jim nejvíce prospívá.  Snesou i polední slunce. Vyhovuje jim půda chudá i bohatá organická, střední zálivka. Přelití pro ně může znamenat uhnívání od středů listových růžic. K zálivce je třeba použít měkkou vodu pokojové teploty. Nesvědčí jim ani vyschnutí. V bytě jim vyhovíte umístěním na okenní parapet. Starší rostliny lze i množit dělením anebo řízkováním, případně i semeny, ale to je zbytečně komplikované.
Zajímavosti Poprvé byla gerbera popsána v 18. Století botanikem Gronoviem, který jí dal jméno po svém příteli, dánském botanikovi Traugottu Gerberovi.
Zdroj www.magazinzahrada.cz
9.8.2012 2:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist