Glorióza – liliovitá kráska původem z Afriky

Krása, půvab, svěží barvy, ale i nebezpečí, to vše se snoubí v jednom u této nádherně kvetoucí rostliny, která mimochodem získala velké množství nejrůznějších názvů. Patří mezi liliovité a náznaky tvaru jejího květu tomu opravdu nasvědčují. Je třeba mít se však u ní na pozoru. Všechny části rostliny jsou totiž silně jedovaté!
glorioza-gloriosa-rotschildiana-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Gloriosa rotschildiana

Rod liliovitých v sobě zahrnuje nejen klasické lilie, které známe z našich zahrad, ale i rostlinu mnohem méně tradiční – gloriózu. Její název je odvozen z latinského slova „gloriosus“ čili proslavený a vztahuje se právě k nádheře jejích květů. Oblastí původu gloriózy je Jižní Afrika, kde pomocí svých úponků na konečcích rostlin šplhá vzhůru za sluncem. Je známa po celém světě, avšak v každé oblasti je označována jiným názvem, například Flame Lily, Climbing Lily, Gloriosa Lilies, Glory Lily, Flame of the Woods (Oheň lesů), Flame Lily a možná ještě i dalšími výrazy. Pravděpodobně proto, aby její krása zůstala zachována a rostlina se nestávala terčem každého, kdo ji spatří, obrnila se jedovatostí. Výzkumy prokázaly silnou toxicitu všech jejích částí, včetně podnoží. Obsahuje ocúnový jed, který má schopnost paralyzovat centrální nervovou soustavu.

Jak pěstovat gloriózu

Rostlina patří do skupiny lián, takže pro její pěstování je nezbytně nutná opora. Její hlízy jsou podobné hlízám jiřin a na podzim zatahují. Uskladnění hlíz můžeme provést podobně jako u brambor. Při výsadbě do nádob naopak dbáme na to, aby konce tenkých hlíz směřovaly dolů do země a ohyb hlízy směrem nahoru. Jejich válcovité hlízy však mohou mít každá jinou velikost. Víceleté hlízy mívají rozměry až mezi 30 as 50 cm. Glorióza může růst a dokonce i kvést, ať už roste přes léto volně venku, na balkoně nebo v bytě. V příznivém prostředí dosáhne délky mezi 2 až 3 metry. Na jaře ji můžeme vidět klíčit podobně, jako například gladiolu. Tato rostliny vyžaduje spíše propustnou půdu humózního typu. Dá se množit semeny, kterých má v jedné masité tobolce třeba i 90. Vykvetou vám však až tříleté semenáčky.

Jak se glorióza uplatní

Jak jsme se již zmínili, glorióza najde své uplatnění jako popínavá liána například na balkonech anebo jako přenosná rostlina v květináčích anebo celoročně pěstovaná v interiéru jako pokojová rostlina. Řezanou ji můžeme často spatřit ve svatebních kyticích, v exoticky laděných aranžmá anebo přidanou ve směsi dalších zajímavých rostlin v kytici do vázy.

Různé druhy glorióz

Rod glorióza zahrnuje 6 druhů. Nejkrásnějším ze všech jejích druhů je glorióza Rotschildova (Gloriosa rostschildiana). Ta kvete nejčastěji v červnu a červenci citrónově žlutými květy s výraznou červenou kresbou, které mohou dosáhnout až 12 cm. K dalším druhům řadíme gloriózu vznešenou (Glorioza supeba) jejíž zvlněné květy jsou podobné květům orchidejí. Miluje vápenatou půdu. Její spotřeba živin stoupá s nárůstem počtu nových listů. Glorióza lutea má celé své květy žluté a výrazně zvlněné.

Text: Zuzana Bohdalová

26.11.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist