Gril, krb nebo žulová deska?

Cítíte tu vůni grilované kotletky a praskajících rozžhavených briket? Léto je za rohem, a pokud nám bude počasí přát, budeme si moci užívat posezení s přáteli u venkovního krbu. Jak si ale vybrat z nepřeberné nabídky výrobců? Je nutné mít krb opravdu speciální, abychom si pochutnali? Dá se na levnějším grilu vytvořit stejně chutná hostina, jako na velmi drahém?
shutterstock_1051085531-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

V současné době jsou u nás nejprodávanější betonové zahradní krby. Jejich výhoda tkví hlavně v tom, že jsou upevněny k podloží, jsou těžké, takže nehrozí převrhnutí a některé typy nabízejí i pracovní plochu. Nežádoucí kouř je odváděn komínem a popel skrze mřížku odpadává do nižší části krbu, odkud jej můžete pohodlně odstranit. U většiny těchto zahradních krbů máte možnost si vybrat, zda dáte přednost měděné nebo nerezové stříšce. Barev těla krbu je několik a jsou navrženy tak, aby velmi přirozeně zapadly do charakteru vaší zahrady. Velmi oblíbené jsou rohové sestavy, které nezabírají mnoho prostoru a vypadají vkusně.

Gril na balkon a terasu

Pro terasy a balkony jsou vhodnější grily na dřevěné uhlí (méně kouří), které jsou na kolečkách nebo na ocelové noze. Při práci s nimi je nutné dodržovat bezpečnostní postupy, zvláště, když jsou v okolí malé děti. Manipulace s grily je jednoduchá, protože jejich váha většinou nepřesahuje 6 kg a kolečka usnadňují přesun. Dodávají se v mnoha barvách a tvarech, některé mají výškově nastavitelný rošt a také odkládací plochu. Při výběru je vhodné vzít v úvahu velikost balkonu a také prostor, který potřebujete k obsluze grilu.

Žulová deska

Další variantou je lávový gril nebo žulová deska. Lávový gril je velmi populární i v restauracích, protože rovnoměrně opéká maso a nezatěžuje kouřem okolí. Lávový kámen pochází z dnes již vyhaslých sopek. Jeho předností je, že velice rychle absorbuje teplo a tím vyhřívá grilovací desku.

Pokud doma gril už máte, vyzkoušejte žulovou desku, jejíž popularita v Česku stále stoupá. Deska se vkládá na rozpálený gril, kde se zahřívá.

Pozor: Její tloušťka by měla být minimálně 3 cm, protože jinak má tendenci praskat!
Výhodou je, že si můžete nechat žulovou desku v kamenictví oříznout na velikost, která vám vyhovuje, pak ji jen stačí potřít trochou oleje a můžete začít s grilováním. V kamenictví vám rozměr 40×40 cm připraví i s materiálem za 800 – 900 korun. Maso na žulové desce je šťavnaté a údržba velmi jednoduchá!

Plynové grily

Velmi moderní jsou také plynové grily. Ve Spojených státech se už ustupuje od běžných krbů a grilů, protože tuk, který odkapává z masa na rozžhavené uhlí, vytváří prostředí pro karcinogenní látky. Zdravější alternativou je tedy plynový gril, který grilovací desku rozpálí pomocí  plynu z propanbutanové láhve. Na trhu naleznete nejen stolní modely, ale i varianty na kolečkách s odkládací plochou.

Gril s udírnou

Novinkou v zahradním grilování je gril s udírnou. Problém s odkapávajícím tukem je vyřešen tak, že odtéká do nádoby s vodou a tím dělá uzení zdravější. Maso můžete upravovat na několik způsobů a uzení trvá v průměru 3 hodiny. Gril s udírnou je vhodný jak na zahradu, tak i na balkon.

Ceny

Ceny zahradních grilů a krbů se pohybují od cca 7 000 do 25 000 korun, přičemž některé firmy nabízejí dovoz a sestavení po celé ČR zdarma. Balkonové grily jsou levnější. Jejich cena začíná na cca 1 600 korunách a v závislosti na výrobci končí okolo 7 tisíc korun. Nejprodávanější firmy na  českém trhu jsou Webber a Norman, které mají všechny zmíněné grily i další typy v nabídce.

Chutné maso můžete připravit nejen na drahém grilu, ale i na desce za pár stovek. Vyberte si, na co máte, a zaměřte se spíše na přípravu masa,  koření a marinády.

Máte nějaké báječné recepty na grilování? Podělte se s námi o ně a vložte je do komentáře pod článek.

Sabrina Harisová

23.6.2010 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist