Grilování zdravě a chutně

S tím zdravím je to trošku problematické, pokrmy z grilu do skutečně zdravé kuchyně vlastně nepatří. Jenže jsou moc dobré a nejíme přece jen proto, abychom dali tělu, co potřebuje, ale abychom potěšili také svou duši. A ta si při grilování užije pohodu, která určitě tu trochu ne zrovna zdravého jídla vynahradí.

Grilování zdravě a chutně
Grilování zdravě a chutně (Zdroj: shutterstock.com)

Dřevěné uhlí nebo plyn? Obojí má svá pro i proti. Základní rozdíl je v chuti pokrmu – na plynu nikdy nevykouzlíte onu nezaměnitelnou vůni kouře a dřeva. Na druhou stranu grilování na dřevěném uhlí s sebou nese hned dvojí úskalí. To, že rozehřátí trvá dlouho, protože musíme získat dostatečné množství žhavých uhlíků, zas tolik nevadí, vždyť grilování je chvíle pro příjemné posezení, povídání a startování chuťových pohárků. Horší je, že tuk, odkapávající do žhavého uhlí, se přepaluje a unikají z něj silně nezdravé látky, které se usazují na mase i na chlebu nebo zelenině. Občasné použití dřevěného uhlí vás nejspíš zdravotně neohrozí, ale příliš často byste jídla z něj konzumovat neměli. Zásadou by mělo být negrilovat tučné maso. Trochu pomůže také hliníkový tácek podložený pod maso, na který tuk necháme odkapávat. Nikdy negrilujeme na přímém ohni, protože také připálené okraje masa obsahují škodliviny. Uhlí tedy musí jen žhnout, rozhodně ne hořet.

Plynové grily umožňují méně problematickou přípravu lahůdek, i u nich ale musíme dávat pozor na ožehnutí přímým plamenem. Rošt nebo grilovací jehla tedy musí být dostatečně vysoko nad hořáky. Pokud jídlo připravujeme na ploténce, měla by mít odtokový žlábek, ze kterého vypečený tuk odkapává mimo plameny.
Dnes se právě kvůli zdravější přípravě jídel někdy používají vodní grily, kde mezi ohněm a roštem je nádržka s vodou, do které tuk odkapává. Zde se nepřepálí, odpařovat se ale bude také.

Jak je to s marinováním

Marináda nefunguje jen jako ochucovadlo grilády, ale také jako její ochrana před průnikem škodlých látek do masa nebo zeleniny. Musí to ale být marináda kyselá, ta při ohřátí vytvoří na povrchu jídla film, po kterém odpařující se látky sklouznou. Nakládat je tedy vhodné, ale právě jen do kyselé marinády. Sladká naopak při opékání karamelizuje a rozpálený cukr škodliviny přímo nasává. Máte-li tedy rádi sladkou marinádu, griládu do ní nenakládejte, ale použijte ji až na samém konci grilování na potření už prakticky hotového jídla.

Pokud chcete problém s „tučným kouřem“ úplně odbourat, můžete samozřejmě na grilu připravovat také jídla zabalená v alobalu. To už ale vlastně není grilování, ale pečení nebo dušení na roštu. Některá jídla ale ani jinak neuděláte – třeba grilovaný sýr, vynikající lahůdku, ať už ho v alobalu připravíte samotný nebo nastrouhaným obalíte plátky chleba, ale také třeba brambory. V alobalu se dobře připravují také ryby. Musí být ale skutečně čerstvé, takže když je převážíte třeba na chalupu, pořiďte si na ně polystyrenový box, do kterého dáte ryby obalené ledem.
Máte rádi vůni dřeva v mase, ale rozhodli jste se pro plynový gril? Pak můžete vyzkoušet malý trik – vedle masa položte na rošt mokré třešňové větvičky, vůně z nich přejde alespoň trochu i do masa. Nebo vezměte na pomoc lupínky na uzení v grilu.

Grilování zdravě a chutně
Grilování zdravě a chutně
Grilování zdravě a chutně
Grilování zdravě a chutně
Grilování zdravě a chutně
Grilování zdravě a chutně

Oblíbené jsou také grily s lávovými kameny. Na nich je lépe opékat jen tenké plátky, aby se dobře propekly. Maso z lávových kamenů je křehké a měkké, nevysušené. I z kamenů ovšem odtéká tuk a měl by být nasměrován tak, aby netekl do ohně.

Grilování v krbu

Betonové nebo zděné zahradní krby tu vlatně byly dříve než ty moderní přenosné. Je to sofistikovaná stavba, aby dobře táhla, musí mít přesně propočítané parametry, svěřte to tedy raději odborníkovi. V dobře postaveném krbu se správným komínem můžete navíc také udit. Pro správnou chuť grilovaného nebo uzeného masa potřebujete také správné dřevo. Kromě toho, že musí být vyschlé, je zde celá věda o tom, k jakému masu se hodí jaké dřevo. Malá ukázka: vynikající je třešeň, hodí se ke každému masu, podobné je to se švestkou, obě dřeva dodají pokrmu lehce nasládlou chuť. Jabloň dobře ovoní hovězí, vepřové i drůbež, hrušeň se hodí na drůbež, těžká kouřová příchuť vlašského ořechu patří ke zvěřině, olše a dub svědčí rybám. Na uzení je úplně nejlepší bílý ořech. Pak jsou tu dvě dřeva, které se na grilování vyloženě nehodí – borovicecedr.

Pomůcky pro dobrou chuť

Aby maso bylo měkké a křehké, musí si šťávu podržet uvnitř. Nikdy tedy nepoužívejte na obracení vidličku, protože byste šťávu ze steaku vypustili. Pořiďte si grilovací kleště. Používáte-li dřevěné uhlí, bude se vám hodit alespoň malý měch, protože na grilovací uhlí samozřejmě nepoužíváme nikdy chemický podpalovač a rozfoukat uhlíky chvíli trvá. Praktické jsou podpalovací kostky, ale vybírejte zásadně jen ty, které jsou z dřevěných vláken a neobsahují žádná pojiva.

Gril je třeba po každém použití řádně vyčistit, napečená mastnota na roštu a víku jednak začne rychle žluknout a zapáchat, jednak by při dalším grilování byla opět jen a jen zdrojem vzniku škodlivých splodin. Na grily se prodávají speciální čistící prostředky, které vám hodně pomohou, nakonec je ale třeba vše dobře omýt čistou vodou. Rošty se nejlépe očistí kartáčem se s jemnými štětinami z nerezové oceli, také ty se prodávají jako příslušenství a je dobré na léto jich mít v zásobě raději několik.
K velkému grilu se spodní skříňkou budete mít nespíš zvláštní sadu nádobí. Když se vám ale sejde víc hostů, najednou je talířů málo. Vyhněte se raději plastovému nádobí, podávat na něm horká jídla není zdravé, protože většina plastového nádobí je melaminová a často obsahuje formaldehyd, který se při ohřátí uvolňuje. Vhodnější jsou papírové tácky nebo pevnější aluminiové ze servírovací strany papírem potažené. Vidličky a nože byste měli mít v dostatečné zásobě ostré, tedy nejlépe nerezové, v případě nožů s pilkovým ostřím, tím se maso snadno odkrojí a nevymačkává se z něj šťáva.

 

TIP: Gril, pícka a udírna v jednom

Soudečky s odnímatelným vrchním víkem a žárovištěm v dolní části, do kterého se přikládá jako do kamen toho umí opravdu hodně, můžete na nich grilovat, dopřát si griládu s lehkou příchutí uzení, nebo v nich pomalu udit v kouřové páře. Uvnitř kouzelného soudečku jsou totiž poskládany spodní, střední díl i poklop z porcelánem smaltované speciální oceli a rovněž porcelánem smaltovaná vodní pánev. Uzení v páře má dvě výhody – jednak probíhá rychleji než uzení samotným kouřem a jednak si maso zachová šťavnatost. V přiklopeném soudečku se dá také péct, takže jeden den si tam třeba upečete křehkou a voňavou husičku, druhý den si dáte vyudit vepřová žebírka nebo domácí klobásky.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pštrosí maso z Doubravice

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o pštrosím mase, charakteristika masa, jak se maso krájí, inspirace, co z pštrosího masa uvařit.

Grilování na zahradě

Rádi grilujete a hledáte nové recepty? V naší reportáži se dozvíte zajímavé rady a recepty.

Gril v podobě lokomotivy

Domácí zahradní gril vyrobený svépomocí ze sudu,pluhu a částí akvária ve tvaru parní lokomotivy

Stolek pod gril

Stolek pod gril

Jak správně pečovat o zahradní gril

Jak správně pečovat o zahradní gril

Výroba kovového odkapávače

Návod na výrobu odkapávače.

ČTĚTE DÁLE

Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok
Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok

Vybavení zahrady

Pařeniště na zahradě využijete po celý rok: na jaře pro ochranu sazeniček zeleniny, v zimě k ochraně choulostivých rostlin, včetně fíkusů a bonsají

S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě
S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě

Vybavení zahrady

Možná si říkáte, proč zrovna v zimě vybírat skleník, který využijete až v nadcházející sezoně? Dáme vám několik tipů, které vás možná přesvědčí, proč pořízení skleníku v zimním období je dobrý nápad. A především vám poradíme, podle čeho nový skleník vybírat.

Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení
Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení

Vybavení zahrady

Bazén na zahradě je stále ještě vnímán jako svého druhu luxus či nadstandard. Míní se tím však bazény, které jsou zapuštěné v zemi a vyžadují stavební připravenost a přítomnost odborné firmy, která bazén zprovozní. Pro obyčejné ochlazení v parném létě ale postačí nadzemní bazén, jehož pořizovací ceny začínají již těsně pod hranicí tří tisíc a stačí jej koupit, jednoduše napustit vodou a pak se jít ještě případně převléknout do plavek.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?
Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?

Vybavení zahrady

Všechny tyto zahradní „stavby“ se dobře hodí nejen pro prodloužení vegetační sezony pro zahrádkáře, ale také pro kaktusáře nebo pěstitele cizokrajných rostlin. I přesto, že se zdají být tyto stavby stejné, není tomu tak. Hlavní rozdíl ovšem nespočívá například v ceně nebo konstrukci. Velké rozdíly spočívají především v podmínkách, které nám tyto stavby díky různým materiálům mohou nabídnout.

Péče o vodu v bazénu během letních měsíců
Péče o vodu v bazénu během letních měsíců

Vybavení zahrady

Péči o vodu v bazénu nikdy nezanedbávejte. Taková vyrážka, pálení očí nebo jiné obtíže, to všemu lze vhodnými metodami předejít. Poradíme jak na to.

Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?
Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?

Vybavení zahrady

Letní měsíce jsou pryč, pobyt na zahradě či v jiném obytném exteriéru už není tak příjemný a koupání v bazénu se zdá být v podstatě nemožné. Přitom existuje varianta, jak si své soukromé léto prodloužit až na sedm měsíců v roce. Stačí k tomu jen kvalitní zastřešení bazénu.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu
Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu

Vybavení zahrady

Toužíte po krásném oplocení svého moderního domu nebo zahrady, kde byste měli konečně dostatek soukromí a přitom se naprosto neizolovali od okolí? Jak toho docílit, jaký plot vybrat a z jakého materiálu jej postavit či nechat vyrůst?

Navrhování chodníků a cest v zahradě
Navrhování chodníků a cest v zahradě

Vybavení zahrady

Hlavním úkolem chodníků a cest v zahradě je spojení různých zahradních zařízení a oddělení travnatých ploch s plochami různých druhů výsadby. Aby tyto zpevněné cesty a chodníky nepůsobily neklidným dojmem a nenarušovaly celkový ráz zahrady, je zapotřebí věnovat jejich plánování čas i energii a pracovat s určitým kompozičním řádem.

Vybíráte skleník? Poradíme vám
Vybíráte skleník? Poradíme vám

Vybavení zahrady

Skleník je vlastně pro každého pěstitele možnost, jak výrazně prodloužit sezónu, zlepšit podmínky pro rostliny a místo, kde se daří rostlinám i tehdy, pokud jim počasí na jejich přirozených stanovištích ještě nepřeje. Všichni, kdo se již nemohou dočkat jara, si jistě rádi předpěstují svou oblíbenou zeleninu nebo květiny právě ve skleníku. Ne vždy je pro takovou činnost dostatek místa v domě či bytě na okenním parapetu.

Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě
Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě

Vybavení zahrady

Nejde sice o úplně žhavou novinku, ale i tak se kamenný koberec zatím používá v zahradách spíše výjimečně. Pojďme se podívat na možnosti jeho využití v exteriéru. Přidáváme velkou fotogalerii, která vám ukáže, jak to může u vás vypadat.