Oheň na zahradě: Preferujete ohniště, udírnu nebo gril?

Oheň na zahradě: Preferujete ohniště, udírnu nebo gril?

Grily a krby, vydáno 25. 09. 2017

Není nic lepšího než si na zahradě opéct na ohni špekáček nebo dokonce připravit oběd pro celou rodinu v letní kuchyni. Někdo dává na zahradě přednost klasickému ohništi obehnanému kameny a druhý si zase postaví gril, otevřené ohniště a udírnu v jednom. Záleží pouze na osobních preferencích. Možností, jak mít oheň na zahradě, je hned několik. Dejte si ale pozor, aby byl pouze a jenom dobrým sluhou, jen tak si můžete v klidu užít příjemné chvilky s přáteli.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Jak vybrat vhodné místo?

Pokud chcete mít otevřený oheň a nestojíte o žádné velké stavby, můžete si postavit malé ohniště, které se může stát výrazným, ale přesto líbivým prvkem na zahradě.

Nejvhodnější místo je takové, které se nachází na západní nebo jižní straně pozemku. To vám zaručí nejen dlouhou viditelnost, ale také teplo, které je díky slunci na těchto stranách nejdéle z celého dne. Ve večerních hodinách se tak nemusíte tolik oblékat.

Dále se soustřeďte na soukromí. Zde záleží na tom, jestli chcete přírodní odstínění nebo umělé. Součástí odstínění může být například několik stromků či keřů, které po čase utvoří příjemný stín. Ten využijete při posezení během dne, anebo můžete poskládat namísto stěny dřevo, které nejenže utvoří atraktivní stěnu, ale také na jižní straně rychleji vyschne.

Jak na stavbu ohniště?

Ohniště je ideální koncipovat tak, aby sedlo do daného místa v zahradě. Na stavbu můžete použít jak kámen, tak šamotové cihly. Důležité je mít dobré a pevné základy, jinak vám nemusí ohniště vydržet tužší zimu.

Dobrý základ je betonová proarmovaná deska, díky roxorům v betonu, bude základ dobře zvládat teplotní výkyvy při rozdělání ohně třeba i v zimním období. Jako pojidlo použijte žáruvzdornou nebo přímo šamotovou maltu.

Po stavbě nechte ohniště minimálně dva  týdny pořádně vyschnout, jinak hrozí, že vám při rozdělání ohně ohniště popraská. Pojidlo nesmí rychle vysychat, což vlivem vysoké teploty může nastat. Když ohniště pořádně vyschne, již by nemělo popraskání hrozit.

Rozhodli jste se pro stavbu letní kuchyně?

Stavba letní kuchyně není sice jednoduchá, ale schopný kutil to s trochou pomoci určitě zvládne. Základem stavby jsou pevné základy a komín s dobrým tahem. Na základy je možné použít ztracené bednění a s betonovou plotnou vše proarmovat. Nezapomeňte si ještě před finálním betonováním protáhnout potrubí na vodu a odpad a také nezapomeňte na vhodnou chráničku na elektriku.

Před samotnou stavbou si vše nakreslete a zaměřte. Nebojte se nejasnosti konzultovat se zkušeným zedníkem, jistě vám poradí a třeba i ulehčí práci.

Při stavbě letní kuchyně myslete na to, že ohniště bude z části otevřené a může tak hrozit vylétnutí jiskry, která může způsobit i následný požár. Mějte proto v blízkém okolí ohniště vše z kamenných a jiných nehořlavých materiálů. Kuchyně nemusí být nutně celá uzavřená, ale je dobré zamezit průvanu, který by mohl oheň rozfoukat do okolí.

A jak je to se stavebním povolením?

Vždy záleží na rozloze letní kuchyně nebo celé stavby. Zatím platí, že do 40m2 není nutné stavební ohlášení ani povolení. Tuto plochu asi spíše nepřekročíte, i tak si radši vždy vše ověřte dle aktuálně platných stavebních zákonů.

Text: Jan Vrbata


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Komentáře ke článku

02. 11. 2018 Reagovat
alenka: Dobrý den já narazila na tento krb venkovni https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/venkovni-krb-vas-zahreje-na-tele-i-na-dusi/ zajimalo by me jaky je co se tyce udrzby a hrani? nemate nekdo zkusenosti? děkujio

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha