Top 10 grilování - vyberte si!

Top 10 grilování - vyberte si!

Grily a krby, vydáno 14. 06. 2011

Doba grilování a barbecue je tady. Pokud ještě nemáte koupený gril a právě se rozhodujete, jaký typ bude pro vaši zahradu nebo terasu tím nejlepším, inspirujte se! Prozkoumali jsme světové trendy v grilování za vás

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

1) Elektrický gril

Jednoduchost a praktičnost jsou obrovské přednosti grilu na stojanu, který ani na první pohled nevypadá jako gril, ale třeba jako elegantní stojací lampa. Tento elektrický přístroj je ideální ve chvíli, kdy máte strach ze zapalování uhlíků a taky z popílku, který při grilování často lítá všude kolem. Jeho obsluha je jednoduchá a pokud foukne vítr, nemusíte se děsit toho, že voňavé právě dogrilované maso se odletí obtisknout sousedům na čisté prádlo.

2) Klasický kotlík

Ikonický kotlík na uhlí je snad největší klasikou mezi grily. Je výborný jak na balkon nebo terasu, tak i na zahrádku. Vyrábí se v mnoha barevných kombinacích v obchodech ho najdete v mnoha cenových kategoriích. Obrovskou výhodou je, že díky velkému prostoru pod grilem příliš nehrozí znečištění okolí popelem.

Obrázek Top 10 grilování- vyberte si!

3) Vědro nebo kbelík?

Pokud se moc nechcete plácnout přes kapsu, zkuste místo velkého grilu pořídit úplně obyčejný košík, který spíš připomíná květináč než gril. Díky tomu, jak je lehký a skladný, není problém ho vzít například na piknik na louku nebo do parku uprostřed města.

Obrázek Top 10 grilování- vyberte si!


4) Plynový gril

Stejně jako elektrický gril i ten plynový postrádá klasické kouzlo grilování, které přináší rozžhavené uhlíky. Z mnoha důvodů je ale někdy jednodušší pořídit gril, který po sobě nezanechává nepořádek. Zároveň si je pro jejich bezpečnost a snadnou údržbu oblíbí hlavně rodiny s dětmi. Obrovskou výhodou je i rovnoměrná teplota po celé grilovací ploše.

Obrázek Top 10 grilování- vyberte si!

5) Chiminea – tradiční mexický krb

Tento gril dokáže vaší zahradě dodat šmrnc a nápad a zahalit ji do atmosféry dávných časů. Využijete dřevo nebo třísky, ale i uhlí. Zároveň můžete tento typ grilu využít i jako velice originální topení při chladnějších letních večerech.

6) Skládací gril    

Gril, který složíte jako notebook a strčíte jej třeba za dveře do sklepa – to je skládací gril, který po rozložení připomíná krmítko pro divou zvěř. Perfektní řešení pro ty, kteří gril využijí jen někdy a nemají dostatek úložného prostoru.

7) Gril s udírnou

S grily, které jsou opatřené i udírnou, je možné grilovat přímo, ale i nepřímo – tedy udit nebo péct. Hodí se pro ně často dřevo nebo dřevěné uhlí.

Obrázek Top 10 grilování- vyberte si!

8) Ekologický gril

Pro ekology je tady taky jeden tip: gril na jedno použití. Vypadá stylově a díky tomu, že je 100% přírodní, nijak nenaruší zahradu. A po použití – většinou dokáže hořet zhruba čtyři hodiny – ho jednoduše necháte shořet.

9) Grilovací vozík

Pokud vám romantické grilování ve dvou nehrozí, protože vaše rodina je obrovská a vy budete chystat jídlo vždycky pro mnohačlennou skupinu, je pro vás tím nejlepším řešením grilovací vozík.

Skládá se většinou ze dvou grilů, takže pokud hodláte grilovat třeba pro patnáct lidí, nemusíte se obávat toho, že celý večer strávíte pokládáním masa na mřížku. Zároveň plocha u vozíku a pak taky pod ním vám dodá dostatek úložného prostoru jak na nezbytné „nářadí“, tak i na ostatní jídlo.

Obrázek Top 10 grilování- vyberte si!

10) Mobilní zahradní kuchyně

Pokud máte ještě větší rodinu, pak kupte rovnou téměř celou grilovací místnost. Skládá se z několika grilů, plynových hořáků, zásuvek, přihrádek, často je tam i chladicí box. Pozor ale na cenu, dokáže se vyšplhat i vysoko přes deset tisíc.

Martina Gajdošová
Foto: ivillage.com, internetgardener.co.uk, aussiebbq.info, alibaba.com, epicski.com, fatwallet.com, mediarift.com, bbqandbourbon.com, 5amfoodie.com, tootoo.com, bbquepits.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

12. 08. 2016 Reagovat
Jirka 8: Ahoj, všiml jsem si, že zde je psáno moc hezky o grilování. Tak pokud admin dovolí, tak bych přidal pár řádek svých zkušeností a odkaz na http://www.ceskalitina.cz S rodinou grilujeme spousty let a prošel jsem si grilováním na běžném drátěném roštu, litinovém děrovaném roštu, lávovém kameni a nakonec i na žulovém kameni. Bohužel ani s kameny jsem nebyl spokojený. Dlouhá akumulační doba a krátká životnost mě přiměla k tomu, abych hledal dál. Nakonec jsem našel litinový tál s vroubky české výroby. Máme malé děti co mají díky bohu rádi maso, tak vše píšu jen z vlastní zkušenosti. Mám dnes obdelníkový litinový tál s vroubky na ohniště a kruhový litinový tál do kotlíkového grilu. Bohužel s každým otevřením plechového poklopu uteklo teplo a maso se přestalo grilovat. S litinovým tálem, který je naakumulovaný při otevření poklopu teplota masa neklesne. Vesele tancuje na rozpáleném tálu dál :-) . Navíc tál má okraj vysoký cca 5 mm a nedovolí tuku a šťávě z masa odkapávat do grilu. Tedy tady můžeme absolutně mluvit o ZDRAVÉM GRILOVÁNÍ bez KARCINOGENŮ, které se propaguje.
27. 06. 2011 Reagovat
evik56: Gril jsme si už pořídili,vlastně děti se postaraly.Je to skvělé.Posezení s příbuznými i přáteli.Přesto si prohlížím i tyto stránky,možná se rozhodneme koupit ještě lepší akvalitnější

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha